Bulaşık Makinesinde Limon Tuzu ve Sirke Kullanımının Zararları

 

Günümüzde en sık yapılan yanlışlardan biri bulaşık makinesinde, bulaşık makinesi için özel üretilmiş ürünlerin dışında ürünler kullanmaktır. Makinenin tuz gözüne limon tuzu, parlatıcı gözüne sirke, deterjan yerine de Arap sabunu konmasına ilişkin bilinçsiz uygulamalara rastlanmaktadır. Bu tür kullanımların hem makinenizin işleyen aksamına hem de bulaşıklarınıza zarar vereceği kesinlikle unutulmamalıdır.

“Bulaşık makinesi tuzu yerine ne konur?” veya “bulaşık parlatıcı yerine ne kullanılır?” gibi sorulara ve limon tuzu veya sirkenin bulaşık makinesinde kullanılabileceğine ilişkin tavsiyelere siz de rastlamış olabilirsiniz. Ancak, bu konuda bilinçli davranmak; limon tuzunun makineye zararları ve sirkenin makineye zararları konusunda bilgi sahibi olmak önem taşır.

Bulaşık Makinesi Tuzu Yerine Ne Konur? Limon Tuzu ile Temizlik Yapılır mı?

Bulaşık makineleri için özel üretilen bulaşık tuzunun içeriği normal tuzdan farklı olduğu için, makinede kaya tuzu veya limon tuzu gibi diğer tuzlarla temizlik yapılması mümkün değildir. Bulaşık tuzunun işlevi, şebeke suyunun yumuşatılmasını; suyun içeriğindeki kalsiyum ve magnezyumun yerini sodyum klorürün almasını sağlamaktır. Böylelikle sudaki yüksek kalsiyum ve magnezyum azaltılarak, kireç oluşumu engellenir. Oysa limon tuzu bu amaçla üretilmediği için bulaşık makinesinde kullanım için uygun değildir. Limon tuzunun makineye zararları çok çeşitli olabilir. Makinede tıkanma sorunlarına yol açabildiği gibi, makine parçalarına birkaç kullanımdan sonra zarar vermeye başlayacaktır.

Bulaşık Parlatıcı Yerine Ne Kullanılır? Sirke ile Temizlik Yapılır mı?

Bilindiği üzere, sirkeden genel olarak yüzey temizliğinde yararlanılmaktadır. Ancak bulaşık makinesinde sirke ile temizlik yapmak mümkün değildir. Bulaşık parlatıcı, sudaki kirecin bulaşıklar üzerinde bıraktığı lekelerin engellenmesini, bulaşıkların üzerinde tortu kalmamasını sağlar. En önemlisi de, parlatıcı, bulaşıklarınızı cam aşınmasına karşı korur. Oysa, sirke bu işlevleri yerine getiremez. 

Makine Temizleyici Yerine Ne Kullanılır? Karbonat ve Sirke ile Temizlik Yapılır mı?

Bulaşık makinesini temizlemek için sirke ve karbonat gibi ürünler ekleyerek boş çalıştırmak bazı tüketiciler tarafından denenmektedir. Ancak sirke organik yapısı sebebiyle makinenizin gizli yerlerinde kalarak, bakteri oluşumuna sebep olabilir. Makinenin önemli parçaları üzerinde tahribat yaratır. Özellikle plastik parçaların erimesine sebebiyet verir.Temel işlevi makine temizliği olmayan karbonatı kullanmanın ise makine temizliği için yeterli değildir. 

Yeni Finish Makine temizleyici tablet bulaşık makinenizde gizlenmiş yağı ve kiri temizlemek için en etkili çözümdür. Üstelik, boş çalıştırma gerektirmeden makine temizliği sağlar. Makinenizde oluşmuş kireci derinlemesine temizlemek içinse Finish Makine Temizleyici sıvıyı deneyebilirsiniz. 

Makinenizde Sadece Bulaşık Tuzu ve Bulaşık Parlatıcı Kullanın

Limon tuzu , karbonat ve sirke gibi ürünlerden makinenizin iç temizliğinde yararlanmanız önerilmemektedir. Bulaşık makinenizden en iyi performansı alabilmek ve bulaşıklarınızın etkin şekilde temizlenebilmesi için Finish ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Finish Parlatıcı veya Finish Powerball Hepsi 1 Arada, bulaşıklarınızı hem cam aşınmasına karşı korur hem de tabak, çatal – bıçak, bardaklarınızda arzuladığınız temizliği ve parlaklığı sağlar. Bunun yanı sıra, suyunuzun sertlik derecesi ne olursa olsun, bulaşık yıkama işleminizden en iyi sonucu almanızı mümkün kılacak Finish Bulaşık Tuzu’ndan da yararlanabilirsiniz. Bulaşık makinenizde biriken yağı ve kiri temizlemek içinse Finish Makine Temizleyici kullanarak, tertemiz bir bulaşık makinesine kavuşabilirsiniz.