Mutfak Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Mutfak dekorasyonunda duvar, zemin, mutfak dolapları ve tezgah gibi öğeler arasında doğru renk kombinasyonlarının kullanılması çok önemlidir.
Gün içerisinde en çok zaman geçirdiğimiz yerlerden biri olan mutfakta sizin ve ailenizin en rahat edeceği renkleri kullanmanız gerekir.

Kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkler mutfağa canlılık ve enerji katar, aynı zamanda iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu renk tonları enerjisi yüksek mutfak yaratmak isteyenlerin özellikle tercihidir. Mutfağınızda bu sıcak renkleri her duvarınızda değil sadece bir duvarınızda kullanırsanız renkleri dengelemiş olursunuz.

Yeşil ve mavi tonları mutfakta ferahlatıcı bir atmosfer yaratmak isteyenler için vazgeçilmez renklerdendir. Dinlendirici özelliği ile mutfakta geçirdiğiniz vakitlerde çok daha rahat hissetmenizi sağlar. Bu renkleri kullandığınız zaman mutfak dolaplarında açık kahve ya da bej gibi tonları kullanmanız iyi durur.

Beyaz, bej, gri gibi nötr renkleri ise kahverengi ya da metal renk tonlarındaki dolaplar ile kombinleyerek sakin ve ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz. Temiz ve ferah olmasına rağmen bu renkler gözünüze soluk geliyorsa aksesuarlarda mavi, yeşil, turuncu ya da mor gibi renkleri seçebilirsiniz.

Aynı zamanda mutfak perdesi, mutfak halısı, sandalyeler, aydınlatma ürünleri de mutfağa renk katmak için kullanılabilir.