Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici: Bulaşık Makineniz için Bakım

Su ısıtıcıdan buzdolabına kadar mutfağınızdaki birçok makinenin hem iç hem de dış kısmının derinlemesine temizlenmesi gerekir. Bulaşık makineniz için bu daha da önemlidir.

Bulaşık makinesini temizlemek neden önemli?

  • Zaman içinde yağ ve kireç filtrenizde birikerek bulaşık makinenizin performansını azaltabilir.   
  • Makineniz düzenli olarak temizlenmezse yiyecek artıkları birikir ve bu da kötü kokulara neden olabilir.

Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici ne işe yarar?

Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici zaman içinde makinenizin pervaneler, filtreler ve borular gibi gizli ve önemli parçalarında biriken yağı ve kireci temizler.

Finish Makine Temizleyici sıvı çift etkili bir formüle sahiptir: mavi (veya limon aromalı olduğunda sarı) katmanı yağı temizler (yiyecek artıklarından), saydam katmanı ise kireç (sert suyun neden olduğu) üzerinde etki eder. Makinenize ferah bir koku verir. 

Finish Makine Temizleyici tablet ise formülündeki enzimlerle makinenizde biriken yağı ve kiri temizler. 

Bulaşık Makinesi Temizleyicisini ne sıklıkta kullanmalıyım?

Yağ ve kireç birikimini önleyerek bulaşık makinenizden %100 performans alabilmek için, Finish Bulaşık makinesi temizleyiciyi kullanmanız önerilir. 

Makinenizin en önemli parçaları genellikle en zor temizlenen parçalardır ve Finish Makine Temizleyici sizi bu zorlu işten kurtarır. Makinenizi uzun süredir kullanıyorsanız kireç birikimini önlemek için makine temizleyici sıvıyı üç ayda bir kullanmanız önemlidir.

Makinenizin rutin temizliği için ayda bir kere Finish Makine Temizleyici tableti kullanarak makinenizde gizlenmiş yağı ve kiri temizleyebilirsiniz. 

Finish makine temizleyici sıvı nasıl kullanılır?

Finish makine temizleyici kullanımı sıklıkla sorulan sorulardan biridir. İşte bu işlemi olabildiğince kolaylaştırmak için yararlı bazı ipuçları:

  1. Makinenizin tamamen boş olduğundan emin olun, sabun veya deterjan kullanmayın.
  2. Şişeyi kapağı üzerindeyken (etiketini çıkararak) baş aşağı yerleştirin.
  3. Bulaşık makinesinin kapağını kapatın ve makineyi yüksek sıcaklıktaki bir programda çalıştırın.
  4. Program bitince şişeyi çıkarın ve geri dönüşüme kazandırın.
  5. Üç ayda bir kez bu işlemi tekrarlayın.

 

Finish makine temizleyici tablet nasıl kullanılır?

Finish makine temizleyici tableti kullanmak için makinenizi boş çalıştırmanız gerekmez. 

     1. Makinenize kirli bulaşıkları yerleştirin. 

     2. Deterjan gözüne bulaşık deterjanınızı koyun. 

     3. Makinenizin alt kısmına Finish Makine Temizleyici tableti atın. 

     4. Makinenizi çalıştırın. 

     5. Ayda bir kez bu işlemi tekrarlayın. 

Bulaşık Makinesini Temizlemek için Öneriler

Finish makine temizleyici makinenizdeki gizli parçaları temizlemenize yardımcı olur. Finish bulaşık makinesi temizleyici kullanmadan önce yalnızca birkaç dakikanızı alacak olan aşağıdaki adımları izlemeniz yararlı olacaktır.

Adım 1: Makinenizin dışındaki parçaları temizleyin.

Çözülen yiyecek artıkları, kirler ve yağlar bulaşık makinesinin çevresindeki kauçuk contaların üzerinde birikebilir – bunları eski bir diş fırçası yardımı ile çıkarabilirsiniz. Ayrıca, bulaşık makinesinin dış kısmını sabunlu ılık su ile silebilirsiniz. Kapağın üst kısmında bulunan elektronik parçaların çevresini temizlerken fazla suyun arızaya yol açmaması için dikkatli olmanız gerekir.

Adım 2: Yemek Kalıntılarını Silin ve Filtreyi Temizleyin.

Bulaşık makinelerindeki kötü kokuların nedenlerinden biri de tıkanmış bir filtredir. Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici yağ ve kireci temizler, ancak daha büyük yiyecek artıklarının temizlenmesi için filtrenizi düzenli olarak yıkamanız gereklidir. Neyse ki silindir şeklindeki birçok filtre çıkarılabilir (genellikle bulaşık makinesinin içinde alt kısımda bulunur). Filtrenin üzerinde genellikle makinenin daha büyük yiyecek artıkları ile tıkanmasını engelleyen ve çıkarılıp temizlenebilen bir ızgara vardır.

Emin olmadığınız durumlarda bulaşık makinenizin kılavuzuna başvurun – birçok bulaşık makinesi kılavuzuna üreticinin web sitesinden online olarak ulaşabilirsiniz.

Adım 3: Pervaneleri temizleyin.

Makinenizin üst kısmında bulunan pervaneler yüksek hızda dönerek su püskürtür, yiyecek kalıntıları ve kirleri fırlatır. Bu kollar zamanla daha büyük yiyecek parçaları, yağ ve kireç ile tıkanabilir, bu da makinenizin performansını düşürebilir. Delikleri tıkayarak su akışını engelleyen kalıntıları bir kürdan veya küçük bir alet yardımıyla temizleyebilirsiniz.