Buğulu Bardaklar: Sorunu Anlamak

Birçok kişi için, buğulu bardaklar utanılacak bir durumdur. Bardaklarının zamanla buğulandığını fark eden insanlar genelde onları ya atar ya da dolabın arkasında saklar, sadecekimse bakmadığında kullanır. Peki, neden böyle olur? Buğulu bardakların iki temel nedeni vardır ve ikisi de zamanla meydana gelir: Birincisi, sert su tortularından kaynaklanır, diğeriyse aşınmadan. Tamamen farklı buğulanma türleri vardır ve bunları engellemek için farklı önlemler almak gerekir.

Sert Su Tortuları

Sert su bulunan bir bölgede yaşıyorsanız bulaşık makinenizde biriken tortularla karşılaşabilirsiniz. Bu tortular, örneğin kireç tortusu, bardaklarınıza ve tabaklarınıza yapışarak buğulu bir görüntüye neden olabilir. Neyse ki, aşınma geri döndürülemese de bu tür buğulanma alt edilebilir ve kolayca önlenebilir.

Bulaşık makinenizi Finish Bulaşık Deterjanı ile düzenli, derinlemesine temizlemek, bir yıkamadan sonra geride kalabilecek birikmiş yemek artıkları, yağ ve kireç tortusu gibi kirli birikintileri, bardaklarınıza yapışmadan önce tamamen ortadan kaldırır. Bulaşık makinenizi, sadece bunu önlemek için değil tam verimlilikle çalıştığından emin olmak ve zamanınızdan tasarruf etmek için her ay temizlemeniz önerilir. Finish Durulama Maddesi’ni bulaşık makinenizin devrine eklemek, yüzeylerde oluşan su damlalarının buharlaşmalarını önler ve biriktirmiş olabilecekleri kireç kalıntılarını geride bırakmadan önce dağılmalarını sağlar.

Bardak Aşınması

Tatlı su bulunan bir alanda yaşıyorsanız, başka bir cam eşya buğulanması olan aşınma riskine özellikle maruz kalabilirsiniz ama aşınma her yerde meydana gelebilir: örneğinısıya maruz kalmak ve düşük cam kalitesinden aşırı ölçüde uzun program devirlerine kadar bir dizi nedenden kaynaklanabilir. Bardaklarınızın ömrünü uzatmak için birçok yöntem var ve buğulanma meydana gelmeden önce harekete geçmeniz önemli:

  • Bardak alırken bulaşık makinesine dayanıklı olup olmadıklarına bakın.
  • Bardaklarınızın aşınmasını önlemek ve parlaklıklarını daha uzun süre korumak için Finish deterjanlarını, onlarla birlikte Finish Tabak ve Bardak Koruyucusu’nu kullanın.
  • Varsa, su yumuşatıcınızı kontrol edin çünkü çok yüksek bir ayarda olabilir.
  • Daha hassas cam eşyaları düşük bir sıcaklıkta veya cam yıkama ayarında yıkayın. Gürallar ve Porland, en sevdiğiniz bardakları bulaşık makinesine koyarken içinizin rahat olmasını sağlayacak cam eşya deterjan tercihi olarak Finish’i öneriyor.
  • Bulaşık makinenizin devri biter bitmez kapağını açarak aşırı buharı boşaltın. Birçok modern makine, dahili pervanelerle bu işi halleder. Bardaklarınızı bulaşık makinesinden almadan önce soğumaya bırakın.

Suyun yumuşaklığını büyük ölçüde konumunuz belirler ama bu durum tamamen kontrolünüzün dışında değildir. Sert su bölgesinde mi yumuşak su bölgesinde mi bulunduğunuzdan emin değilseniz su yumuşatma cihazı kullanmanız size yardım edebilir.