Skip to main content

Bulaşık Makinesi ve Hijyen Faydası

Hijyen Açısından Bulaşık Makinesinin Faydaları Nelerdir?

Bulaşık makinesi mi, elde yıkama mı? Pratik kullanımıyla kullanıcılarına zaman kazandıran bulaşık makinesi, su ve enerji tasarrufu gibi avantajlarının yanı sıra hijyen açısından da elde yıkamanın önüne geçer. Bulaşıkların yüksek sıcaklık değerlerinde yıkanmasını mümkün kılan bulaşık makineleri, hijyen açısından en ideal seçenek. Hijyen başta olmak üzere çok sayıda faydasıyla bulaşık makinesi, günümüzde pek çok ailenin bir numaralı tercihi.

 

Bulaşık makinesi faydaları

"Mutfakların vazgeçilmezi olan bulaşık makinesi, pratik kullanımıyla hayatı kolaylaştırır. Tabii, bulaşık makinesinin faydaları, bununla sınırlı değil. Bulaşık makinesi kullanmanın sağladığı faydalar arasında şunlar öne çıkıyor:

 

● Su tasarrufu
● Enerji tasarrufu
● Zaman tasarrufu
● Yüksek hijyen
● Bütçe dostu
● Çevre dostu

 

Su tasarrufu

Bulaşık makinesinin elde yıkamaya göre çok daha az su harcadığı bilinir. Bulaşık makineleri, modele ve programa göre değişmekle birlikte bir yıkamada ortalama 12 litre su kullanır. Elde yıkamada ise sıcak su ihtiyacı 49 litreye kadar çıkabilir. Bulaşık makinesi, aynı yıkamada belli bir miktar suyu tekrar kullandığı için atık su miktarı da azalır. Bu da ciddi oranda su tasarrufu sağlar.

 

Enerji tasarrufu

Bulaşık makineleri, elektriği suyu ısıtmak için kullanır ve ısıtılan su, pompalanarak makinenin içinde dolaşır. Özellikle A+ ve üstü enerji grubunda yer alan modeller, enerjiyi son derece verimli kullanır. Bulaşık makinelerinin sahip olduğu üstün yalıtım teknolojisi, enerji kaybını önler.

 

Zaman tasarrufu

Bir bulaşık makinesi dolusu bulaşığı yıkamak, yaklaşık 60 dakika sürer. Bulaşık makinesinin yıkama programları bir saatten daha uzun sürebilse de makineyi doldurma ve boşaltma işlemlerinin her biri ortalama 9 dakika ile çok daha kısa zaman alır. Bu da size haftada ortalama 4 saat ekstra vakit kazandırır.

 

Yüksek hijyen

Araştırmalar, mutfak tezgahının evin pek çok yerine göre -bu yerlere banyo da dahil- çok daha fazla bakteri barındırdığını gösterir. Yani, mutfağınız sandığınız kadar temiz ve hijyenik olmayabilir. Sağlığa zararlı mikroorganizmalar nemli ortamları sevdiği için mutfak bezleri, bulaşık süngerleri ve kurulama bezleri potansiyel birer bakteri yuvası haline gelebilir. Bulaşık makinesi ise bulaşıkları ellerin dayanabileceğinden çok daha yüksek sıcaklık değerlerinde yıkadığı için üstün hijyen sağlar.

 

Bütçe dostu

Makinede bulaşık yıkamak, su ve enerji açısından elde bulaşık yıkama işlemine göre çok daha verimli olduğundan aile ekonomisine de katkıda bulunur. Su ve enerji tasarrufu sağlamanın yollarını arıyorsanız ise bulaşıklarınızı makinede yıkamakla başlayabilirsiniz.

 

Çevre dostu

Elde bulaşık yıkamak, ciddi anlamda su ve enerji sarfiyatını beraberinde getirir. Bulaşık makinesi kullanmak ise elde yıkamaya kıyasla çok daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir seçenek. Kısacası bulaşıklarınızı makinede yıkayarak sadece kendiniz için değil gezegenimizin geleceği için de bir iyilik yapmış olursunuz.

 

Bulaşık makinesi neden elde yıkamaktan daha iyi?

"Bulaşıklarınızı hala elde yıkamayı tercih ediyorsanız muhtemelen elde bulaşık yıkamanın daha tasarruflu, daha pratik ve daha hijyenik bir yöntem olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Oysaki bulaşık makinesi, tüm bu alanlarda elde yıkamadan daha avantajlıdır. Bulaşık makinesi kullanmanın elde yıkamaya kıyasla sağladığı katkılar, kısaca şu şekilde özetlenebilir:

 

● Hayatı kolaylaştırmak için tasarlanan bulaşık makineleri, kullanıcılarına zaman kazandırır.
● Bulaşıklarınızı makinede yıkadığınızda suyun ve deterjanın tüm yüzeylere etki etmeyeceğine dair yanlış bir kanıya sahip olabilirsiniz. Ancak bulaşık makineleri, modern tasarımlarıyla tüm bulaşıkları etkin bir şekilde temizler.
● Bulaşık makinesinin yıkama programları, 60°C veya üzeri sıcaklıkta su kullanabilir. Ellerinizin dayanamayacağı sıcaklıktaki su, bulaşıklarınızı iyice temizlemekle kalmaz tüm aileniz için üst seviyede hijyen sağlar.
● Bulaşık makinesi, bulaşıkların düşme, kayma, kırılma riskini azaltır. Ayrıca parlatıcı gibi ürünler bulaşıklarınızın çok daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
● Çok sayıda çalışmayla kanıtlandığı üzere bulaşık makinesi, elde yıkamaya kıyasla çok daha az su ve enerji harcar. Su ve enerji tasarrufu, hem aile bütçesine hem de çevreye önemli katkıda bulunur.

 

Siz de bulaşık yıkamada çok daha temiz ve hijyenik sonuçlar almak, bunu yaparken su, enerji ve zaman tasarrufu sağlamak istiyorsanız bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.