Skip to main content

Kompakt Bir Tezgah Üstü Bulaşık Makinesi Sizin İçin Uygun mu?

Kompakt Bir Tezgah Üstü Bulaşık Makinesi Sizin İçin Uygun mu?

Kompakt boyutlar ama aynı derecede temizleme gücü: tezgâh üstü bir bulaşık makinesi küçük mutfaklar için idealdir.

Eğer dolap alanı mutfağınızda bir sorun olmaya başladıysa, ama yine de kompakt bir bulaşık makinesinin nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız, hiç endişelenmeyin: tezgâh üstü bir model alabilirsiniz. Bu kompakt makineler 6 kişilik bir servis takımını yerleştirebilecek alana sahiptir ve portatif oldukları için de eğer evinizden taşınacak olursanız makinenizi beraberinizde götürebilirsiniz.

 

Neden tezgâh üstü bir bulaşık makinesi seçmeli

Kompakt tezgâh üstü bulaşık makineleri piyasadaki makinelerin en küçüğüdür ve küçük mutfaklar için iyi bir alternatiftir.

Tezgâh üstü bulaşık makineleri şu durumlarda idealdir:
 

• Küçük mutfaklar
 

• Kiralık evler: Tesisat işleri ve masrafları minimize etmek için 
 

• Yalnız yaşayanlar
 

• Çiftler, küçük aileler, öğrenciler
 

• Tesisat için yer darlığı

 

Büyük boy bulaşık makineleri kadar iyi performans gösterir mi?

Kompakt bulaşık makinelerinin kapasitesi büyük boy makinelerininki kadar olmayabilir, ama yine de aynı temizleme gücünü sunabilirler. Ama bütün modellerde kurutma döngüsü bulunmaz, o yüzden satın almadan önce bu hususa dikkat etmek gerekir.

Kompakt bulaşık makinelerinin çoğu 6 kişilik bir servis takımını barındırabilir- yani içine altışar tabak, kase, bardak, tatlı tabağı ve çatal bıçak koyabilirsiniz. Bu kadar küçük bir makine için bu beklenmedik derecede büyük bir kapasitedir; eğer kompakt bir bulaşık makinesi almayı planlıyorsanız yine de makineyi akıllıca doldurmanız gerekir. Bulaşık makinenizi tam kapasiteyle kullanabilmek için bulaşık makinesini doldururken yapılması ve yapılmaması gerekenler konusundaki kılavuzumuza bir göz atabilirsiniz.

 

Tezgâh üstü bulaşık makinelerinin boyutları nedir ve nereye sığabilir?

Büyük boy mikrodalga fırınlarla yaklaşık aynı boyutlardadır ve benzer alanı gerektirir. En küçükleri yalnızca 50 x 50 cm olup en küçük mutfaklara bile rahatlıkla sığabilir. Tezgâh alanınızın yanı sıra, almadan önce ölçmeniz gereken en önemli şey tezgâhınızla üzerindeki dolaplar arasındaki mesafedir.

Bu tür kompakt bir bulaşık makinesi tezgâhınızın üstünde fazla yer kaplamaz. Eğer yeriniz darsa ve mutfağınızı yenilemeyi planlıyorsanız, bu tür bir makineyi düşünebilirsiniz. Daha fazla tezgah alanına ihtiyacınız olması durumunda bu tür makinelerin kolaylıkla kaldırılıp bir dolap içerisine veya başka bir yere koyulması da mümkündür.

Tezgah üstü bulaşık makinesi modellerini incelemek için tıklayınız.

 

Tezgâh üstü bir bulaşık makinesinin kurulumunu nasıl yapabilirim?

Tezgâh üstü bir bulaşık makinesi tesisat gerektirmez, doğrudan mutfak lavabonuza bağlanır. Bir bağlantı aksamı makinenin musluktan doldurulmasına olanak verir ve kirli suyu da lavabo giderine boşaltır. Büyük boy bir bulaşık makinesinde kullandığınız bulaşık makinesi deterjanını tezgâh üstü bir makinede de kullanabilirsiniz.

 

Nasıl çalışır?

Tıpkı büyük boy/ince bulaşık makineleri gibi çalışır, içine dolan su (genellikle sıcak) döner kollardan püskürtülür. Yağı ve kiri çözmek için su bulaşık makinesi deterjanıyla karışır. Daha sonra kirli su lavabo giderine boşalır ve geriye sadece pırıl pırıl parlayan bulaşıklar kalır. Tıpkı büyük boy bulaşık makinelerinde olduğu gibi, önceden ayarlanmış yıkama programları temizlemek istediğiniz bulaşıkların miktarını ve türünü ayarlayabilmenize olanak verir. Bulaşık makineleri modelden modele değişir, ama en yaygın yıkama döngüsü ayarları arasında hafif, normal, yoğun, hız ve ön yıkama sayılabilir. 

 

Size en uygun tezgâh üstü bulaşık makinesini ararken göz önüne almanız gereken hususlar

1. Boyutlar ve Ölçü

Yapmanız gereken en önemli şey mutfağınızda tezgâh üstü bir bulaşık makinesini koyabileceğiniz yerlerin ölçüsünü almak ve farklı modelleri araştırırken bu ölçüleri aklınızın bir köşesinde tutmaktır. Mutfak dolabının altına sığmayacak veya tezgâhın dışına taşacak bir model seçmemeniz için uzunluk, genişlik ve yükseklik olarak tüm boyutları bir kenara not etmeye dikkat edebilirsiniz.

2. Kalite ve Özellikler

Ayarlanabilir zamanlayıcı, çeşitli yıkama döngüleri ve makinede taşkın önleme aygıtı bulunup bulunmadığı gibi özelliklere dikkat edebilirsiniz. Parlatıcı ayarı ve bulaşık makinesi tuzu gibi ek göstergeler makinenin bakımına yardımcı olacağı için faydalı özelliklerdir. Bulaşık makinenizin sağlığını korumak için bulaşık makinesi bakımı kontrol listemize bir göz atabilirsiniz.

Mümkünse yeni bir bulaşık makinesi alabilirsiniz, çünkü genellikle bir üretici garantisi de içerecektir. Böylece makineyi satın aldıktan sonraki ilk iki yıl boyunca garanti altında olursunuz.