Skip to main content

Bulaşık Makinesindeki Kötü Kokular Nasıl Giderilir

Kötü Kokan Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makineniz, her yıl binlerce bulaşık yıkar. Bu da makinenizin içinde zamanla yemek artığı, yağ, kireç birikmesine neden olabilir. Bulaşık makinenizin kötü kokmasından şikayetçiyseniz ona gerekli özeni göstermiyor olabilirsiniz. Peki, bulaşık makinesinde kötü kokular neden kaynaklanır ve nasıl giderilir? İşte, kötü kokuların nedenleri ve bu kokuları gidermenin yolları...

 

Bulaşık makinesinde kötü koku neden olur?

Bulaşık makinenizi düzenli olarak kullandığınızda içerisinde yemek artıkları, yağ ve kireç birikebilir. Eğer rutin olarak bulaşık makinesi temizliği yapmıyorsanız zamanla makinenizin kapağını her açtığınızda kötü kokularla karşılaşabilirsiniz. Bulaşık makinesi kokusu nedenleri kısaca şu şekilde özetlenebilir:

● Bulaşıklarınızın üzerindeki yemek artıkları ve yağlar, zamanla makinenizin filtresinde, iç yüzeylerinde, sepetlerdeki rafların aralarında birikebilir. Çoğu zaman gözle görülmeyen yemek artıkları ve yağ kalıntıları, bulaşık makinesinde kötü koku oluşturabilir.

● Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte şebeke suyunun içindeki kireç, bulaşık makinenizin içinde birikebilir. Makinede biriken kireç, insan sağlığı için zararlı olmasa da makinenizin çeşitli parçalarını tıkayarak verimli çalışmasını önleyebilir. Ayrıca yemek artıklarının atıldığı giderleri tıkayarak kötü kokulara neden olabilir.

● Bazı yemekler, bulaşık makinenizde ve yıkadığınız bulaşıkların üzerinde kokuya neden olabilir. Bulaşık makinesi yumurta kokusu bunlardan biridir. Bu tür yemek kokularını engellemenin yolu, kokuya neden olan bulaşıkları makineye yerleştirmeden önce iyice temizlemektir.

Bulaşık makinesi kokusu epey rahatsız edici bir durum olsa da düzenli temizlik ve bakım ile bulaşık makinenizin her zaman temiz kalmasını ve güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Ayda bir Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici kullanarak makinenizin kirlenen kısımlarını temizleyebilir, böylece makinenizin hem temiz kokmasına hem de daha verimli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

“Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır?” sorusunun pek çok farklı cevabı vardır. Makine temizliğinde doğal yöntemleri tercih edebileceğiniz gibi profesyonel çözümlerle daha etkin sonuçlar da alabilirsiniz. İşte, makinenizin farklı kısımlarını temizlemenin yolları…

 

Bulaşık makinesi gider borusu nasıl temizlenir?

"Bulaşık makinesi kokusu nasıl giderilir?” merak edenler işe gider borusu temizliğinden başlayabilir. Çünkü bulaşık makinenizdeki kötü kokunun gider borusundaki yemek artığı, yağ ve kireç kalıntılarından kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir. Gider borusundaki kalıntıları temizlemek için sirkeyle bulaşık makinesi temizliği yöntemini deneyebilirsiniz. Deterjan gözüne bir çay bardağı beyaz sirke koyduğunuz boş makinenizi yüksek sıcaklığa sahip yıkama programında çalıştırabilirsiniz. Fakat bu gibi ürünler makinenizin ömrünü kısaltıp zarar verebileceği için en etkili ve pratik yöntem olarak Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici’yi tercih edin.

 

Bulaşık makinesi kireci nasıl temizlenir?

Zamanla makinenizin iç aksamlarında biriken kireç, hem kötü kokuya hem de performans kaybına neden olabildiğinden düzenli kireç temizliği yapmak önem taşır. Önlem olarak kirece karşı etkili olduğu bilinen limon tuzu ile bulaşık makinesi temizliği yapabilirsiniz. Bulaşık makinesi temizliği limon tuzu ile yapıldığında kireçlerin çözülmesi kolaylaşabilir. Bunun için 1 su bardağı beyaz sirkeye 1 yemek kaşığı limon tuzu katarak karıştırın ve bu karışımı makinenizin içine dökün. Ardından makinenizi yüksek sıcaklıklı yıkama programında çalıştırın ve program bittikten sonra iç yüzeyleri bir bez yardımıyla iyice kurulayın.

 

Bulaşık makinesi filtresi nasıl temizlenir?

“Bulaşık makinesi kokusu nasıl gider?” sorusuna cevap arıyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri de filtre temizliğidir. Bulaşık makinesi filtre temizliği için doğal yöntemlere başvurmak istiyorsanız karbonat ve sirkeyi bir arada kullanabilirsiniz. Öncelikle filtrenizi çıkararak musluğun altında su ve bulaşık makinesi deterjanıyla yıkayın ve iyice durulayarak üzerindeki kalıntılardan arındırın. Ardından 1 yemek kaşığı karbonat ile 1 su bardağı beyaz sirkeyi karıştırın, karışımı filtrenizin üzerine gelecek şekilde dökün ve makinenizi yüksek sıcaklıkta çalıştırın.

 

Bulaşık makinesi pervanesi nasıl temizlenir?

Gider borusu, filtre gibi kısımları temizlemenize rağmen bulaşık makinenizdeki kötü kokudan kurtulamadıysanız “Bulaşık makinesi kokusu nasıl temizlenir?” sorusunun cevabı pervanelerde gizli olabilir. Çoğu zaman gözden kaçsa da pervanelerde biriken yemek artıkları kötü kokuya neden olur. Bulaşık makinesi temizliği karbonat ve sirke ikilisi ile yapıldığında bu kokular bir miktar giderilebilir. 1 su bardağı beyaz sirke ile 1 yemek kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Köpüklü kıvam alan karışımı bir sprey şişesi yardımıyla pervanelerin her yerine sıkın. Ardından bulaşık makinenizi yüksek sıcaklıktaki yıkama programında çalıştırın.

Bulaşık makinenizdeki kötü kokuları doğal yöntemlerle giderebilseniz de bu yöntemlerin sağladığı sonuçlar yeteri kadar etkili ve kalıcı olmayabilir. Ayrıca sirke, karbonat, limon tuzu gibi malzemeler, zamanla makinenizi yıpratabilir. Her zaman temiz ve güzel kokan bir bulaşık makinesi için ayda bir Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici kullanabilirsiniz. Ayrıca Finish Bulaşık Makinesi Koku Giderici ile bulaşık makinenizin ferah kokmasını sağlayabilirsiniz.