Skip to main content

Bulaşık Makinenizin Bulaşıklarınızı Derinlemesine Temizlemesi için İpuçları

Bulaşık Makinenizin Bulaşıklarınızı Derinlemesine Temizlemesi için İpuçları

Bulaşık makineleri, siz başka işlerle meşgul olun ya da kendinize zaman ayırın diye tasarlanmış, bulaşıklarınızı tek tuşla tertemiz yapan cihazlardır. Ortalama olarak haftada 1 ya da 2 kez çalıştığını düşünürsek, yıl bazında hayli yoğun bir performans gösterdiğini söyleyebiliriz. Tam da bu yüzden bu karmaşık ve akıllı sistem de zaman zaman yorulabilir, sorun çıkarabilir.

 

Eğer bulaşıklarınız yeteri kadar temiz çıkmıyorsa, deterjanı eritmiyorsa, su almıyorsa ya da bulaşık makinesi su alıyor ama yıkamıyorsa makinenizde bir sorun var demektir. Sorunu çözmek için teknik servisten yardım almadan önce sorunu kendiniz de belirleyebilirsiniz. Bulaşık makinesi su alıyor ama yıkamıyor ise sorunun kaynağı birçok şey olabilir. Finish olarak bu nedenleri sizin için bir araya getirdik.

 

Ana yıkama motoru sıkışmış olabilir:

Çok kullanılmayan bulaşık makinelerinde sık görülen bir problemdir. Motorda bulunan su keçeleri, uzun süre kullanılmadığında kurur ve motoru sıkıştırır. Motor sıkıştığı için yıkama işlemi başlayamaz ve makine su alıp, ardından suyu boşaltarak yıkama yapmadan programı sonlandırır.

 

Motor yanmış olabilir: 

Bulaşık makinesinde karşılaşılan en büyük sorunlardan biridir. Motorun yanmasına sebep olanlar arasında voltaj kaçağı, su kaçağı, makineyi dinlendirmeden üst üste çalıştırma gibi nedenler gösterilebilir. Nadir olmakla birlikte yanan motor, makinenin dijital kartını da yakabilir.

 

Dijital kart arızalı olabilir:

Diğer sorunlara göre daha az görülür. Dijital kart, makinenin beynidir. Motora komutu dijital kart gönderir. Bu yüzden eğer dijital kart bozulmuşsa motora komutu gönderemez ve yıkama başlayamaz.

 

Diğer parça arızaları olabilir:

Bulaşık makinesinde yalnızca iç aksamlar sorun çıkarmaz, aynı şekilde makinenin farklı parçaları arızalı verebilir ya da müdahale gerektiren aksilikler olabilir. Örneğin bulaşık makinesinin hortumu kıvrılmış olabilir, hortum filtresi kireçten tıkanabilir, su şebekesinin basıncı çok düşük olabilir vs. Bu tip nedenlerin çözümü için öncelikle makinenizin dış aksamlarını inceleyin, eğer hortum kıvrılması vb. bir problem yoksa teknik servisten yardım isteyin.

 

Doğru bulaşık deterjanını belirleyin: Evet, bulaşık deterjanı olarak çeşitli seçenekler var; ancak bulaşık makineniz ve bulaşıklarınız için hangisinin daha iyi olduğunu siz seçmelisiniz. Kirlere nüfuz eden, bulaşıklarınızın tertemiz olmasını sağlayan Finish Quantum ile en iyi performansı alırsınız.