GÜNCEL BİLGİLER

Geçtiğimiz yıllar boyunca bulaşıkları, bulaşık makinesinde yıkayarak en iyi sonuçları alma konusunda birkaç şey öğrendik. Aşağıda uzmanlarımızın hazırladığı mutfağınızda karşılaşmanız muhtemel bazı soruları cevaplamaya yardımcı olacak ipuçlarını ve tavsiyelerini bulabilirsiniz.

1. Bulaşık makinemi yerleştirmenin doğru bir yolu var mı?

Bulaşık makinenizi yerleştirmek söz konusu olduğunda, muhteşem sonuçlar almanız ve tabaklarınızı, pişirme kaplarınızı, sofra takımlarınızı ve bardaklarınızı korumak için uygun bir yerleştirme şekli var. Her zamanki gibi, bulaşık makinenizi yerleştirirken daima üreticinizin tavsiyelerini dikkate almalısınız fakat aşağıda basit bir kılavuz bulabilirsiniz:


*Bulaşık makinesine herhangi bir şey koymadan önce bulaşıklardan büyük gıda parçalarını çıkarıp atın ve ön yıkama yapmayın. Bulaşık deterjanınızın işi gıdaya tutunarak temizlenmesini sağlamaktır.

*Çatal bıçakları yerleştirirken, tüm yüzeylerinin suyla temasını sağlamak için iç içe geçmediklerine emin olun. “Önce güvenlik” geldiğinden bıçakların ucu aşağıya dönük olmalıdır. Kaşık ve çatalları da karıştırın gitsin!

*Büyük lekeli bulaşıklarınızı makinenin alt rafına yerleştirin, böylece daha çok su akışına maruz kalabilirler. Saplı cam kadeh ve bardakları, altlarından suyun geçebileceği ve düzgün bir şekilde kurumalarına olanak tanıyacak şekilde yerleştirin. Bulaşıkları, lekeli yüzleri daima püskürtücü pervaneye dönük olacak şekilde yerleştirin ve tencere ve tavalarınız bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğu müddetçe temizlenebilirler.

*Eğer makinenizin ısıtıcı elemanı açıktaysa plastikleri üst rafa yerleştirin fakat kapalı bir ısıtıcı elemanı varsa plastikleri dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Plastik malzemenizin bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğuna emin ol.

2. Su sıcaklığımı ayarlamam ne kadar önemli?

Işıldayan temiz bulaşıklar için bulaşık makinenizin sıcak suya ihtiyacı vardır (50 ºC). Bu sıcaklıktaki su gıda lekelerinin çözünmesine yardımcı olur. Mutfak musluğunuzdan aldığınız bir bardak sıcak suyu bir termometre yardımıyla ölçerek evinizin su sıcaklığını kontrol edin.

3. Bulaşık deterjanımı nasıl saklamalıyım?

Bulaşık deterjanınız serin, kuru bir ortamda saklanmalıdır. Eğer toz kullanıyorsanız her kullanımdan sonra ürünü kuru tutmak için ve dökülmesini önlemek için paketin ağzını kapatmaya dikkat edin. Tüm temizlik ürünleri gibi deterjanınızı çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

4. Finish® Parlatıcıyı nasıl kullanmalıyım?

 1. Bulaşık makinenizin dahili sıvı parlatıcı haznesi olup olmadığını kontrol edin. Genellikle bulaşık deterjanı haznesinin yanında bulunur.

 2. Parlatıcı haznenisini Finish Parlatıcı ile doldurun. Dökülen ürünü temizleyin.

 3. Finish Parlatıcı, bulaşık makineniz her çalıştığında otomatik olarak her yıkamaya verilir.

5. Finish® Makine Temizleyiciyi Nasıl Kullanmalıyım?

 1. Şişenin kapağını açmayın. Onun yerine şişenin üzerindeki yapışkan kağıdı kaldırarak vaks dolguyu açıkta bırakın.

 2. Bulaşık makinenizin boş olduğuna emin olun.

 3. Finish® Bulaşık Makinesi Temizleyici şişeyi baş aşağı gelecek şekilde çatal bıçak sepetine veya alt rafta herhangi bir yere yerleştirin.

 4. Herhangi bir sabun veya bulaşık deterjanı kullanmayın.

 5. Bulaşık makinesinin kapağını kapatın ve daha sonra makinenin en yüksek sıcaklıktaki programını çalıştırın.

 6. Yıkama tamamlandıktan ve makine durduktan sonra şişeyi çıkarın ve atın.

 7. Yoğun birikintiler için işlemi 2 defa uygulamak gerekebilir.

  **Finish® Bulaşık Makinesi Temizleyiciyi ayda bir kez olmak üzere veya makinenizdeki birikintiyi fark ettikten hemen sonra kullanmanızı öneriyoruz.

6. Makinede Yıkama vs. Elde Yıkama: Hangisi daha fazla su ve enerji harcıyor?

Son yapılan araştırmalara göre bulaşıkları elde yıkamanın makine kullanarak yıkamaya göre daha fazla su ve enerji kullanımına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Bulaşık makinesinde elektrik, suyu ısıtmak için kullanılır ve bu su daha sonra pompalanarak makinenin içinde sürekli döngü halinde kullanılır. Ne kadar az su kullanılırsa, suyu ısıtmak için o kadar az elektrik harcanır.

Elde yıkamaya kıyasla bulaşık makineleri çok daha az su kullanır. Elde yıkama sıradan bir bulaşık makinesinin tek yıkamada kullandığı suyun yedi katına kadar miktarda su kullanımını gerektirir. Aynı zamanda bulaşık makineleri suyu çok daha verimli şekilde ısıtır, bu da bir kapta ısıtılan suyun daha sonra lavaboya boşaltılması sırasında kaybolan ısıya göre çok daha düşük bir ısı kaybıdır. Ayrıca, cihazın parçaları iç alanda ısı kaybını önlemek amacıyla yalıtılmıştır. Bulaşık makinenizi kullanmak için iyi bir neden!

Elde bulaşık yıkamanın arkasındaki gerçek:

Harcanan su - 140 L
Harcanan enerji - 3.5 kWh
Harcanan zaman - 71 dk

Makinede bulaşık yıkamanın arkasındaki gerçek (3 aşamada):

Harcanan su – Hızlı: 13 L /Normal: 18 L /Yoğun: 27 L
Harcanan enerji – Hızlı: 0.9 kWh / Normal: 1.6 kWh / Yoğun: 2.0 kWh /
Harcanan zaman: Hızlı: 39 dk / Normal 131 dk / Yoğun 112 dk

Bulaşık makinesi tüm işi sizin yerinize yaparak zaman kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda bu işi çok daha az su ve enerji harcayarak yapıyor. Bir daha elde bulaşık yıkamamak için çok daha geçerli bir mazeret!

7. Sıvı Deterjan Nasıl Kullanılır?

Bulaşık makinesinde yıkadığınız mutfak kaplarınızın, bardaklarınızın ve sofra takımlarınızın tertemiz olmasını ve parlamasını istiyorsanız, deterjan seçimine özen göstermelisiniz. Eğer tablet, kapsül veya toz şeklindeki deterjanlara alternatif arıyorsanız, sıvı deterjan kullanabilirsiniz.

Seçeğiniz sıvı deterjan, Finish Jelde olduğu gibi ultra parlaklık teknolojisi ile üretilmiş ve kısa programlarda bile etkili olabilecek temizlik gücünde ise, bu seçiminiz sizi oldukça memnun edecektir. Sıvı deterjan, makinede kalıntı bırakmadan ve cam eşyalarınıza zarar vermeden bulaşıklarınızın maksimum etkiyle yıkanmasını sağlar.

Nasıl Kullanılır?

Konsantre olarak üretilmiş sıvı deterjan bulaşık makinesi gözünde daha az kullanılırken, klasik sıvı deterjanlar ise standart ölçülerle kullanılabilir. Seçeceğiniz deterjanın üzerindeki tavsiye edilen miktarları dikkate almadan kullanırsanız, ürün ne kadar etkili olsa da sonuç sizi memnun etmeyebilir. Makinede kullanılacak temizlik malzemelerinin ambalajı üzerinde yazan miktarlar, bilimsel testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bardaklarınızın yıkamadan sonra ilk günkü ışıltısını koruması, yemek takımlarınızın üzerindeki lekelerin tamamen temizlenmesi; çatal, bıçak ve kaşıklarınızda çizikler oluşmaması, çelik tencerelerinizin parlaması için mutlaka sıvı deterjanı nasıl kullanmanız gerektiğini öğrendiğinizden emin olmalısınız. Bulaşık makinesinde yıkanan mutfak kaplarının iyi temizlenmesi için, yıkama sıcaklığının yanı sıra seçilen ürünün kalitesi ve kullanım miktarları da aynı derecede önemlidir.

Sıvı Deterjan Hangi Göze Konur?

Daha önce bulaşık makinenizde hiç sıvı deterjan kullanmadıysanız, aklınıza “sıvı deterjan hangi göze konur?" sorusu gelebilir. Ama normalden farklı bir uygulama yapmanız gerekmediği için bu konuyla ilgili endişe yaşamanıza gerek yoktur. Çünkü alacağınız sıvı ya da jel formundaki deterjanı makinenizin deterjan gözüne ilave ederek gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bulaşık makinenizi olması gerektiği gibi düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonra yapmanız gereken şey, sıvı deterjan bulaşık makinesi haznesini yeterince doldurup parlatıcı da ilave ederek makinenizin başlat düğmesine basmak olacaktır. Deterjanı özenle ve gerektiği kadar gereken hazneye ilave ettikten sonra, yıkama işleminden en iyi sonuçları alabilmek için ekstra bazı önemli detayları da göz ardı etmemelisiniz.

Seçeceğiniz sıvı deterjan bulaşık makinesi için üretilmiş olmalıdır. Bu konuda lider makine üreticilerinin tavsiye ettiği, Finish Klasik Jel deterjanı tercih edebilirsiniz. Sıvı deterjan bulaşık makinesi için özel ölçekle kullanılmalıdır. Zira göz kararı ilave etmeye kalktığınızda taşmalara neden olabilir ya da yeterince etkili bir temizlik için kullandığınız miktar az gelebilir. Sıvı deterjan seçimindeki hassasiyetinizi, deterjanın miktarı için de göstermelisiniz. Aldığınız deterjanın kapağını bir ölçek olarak kullanabileceğiniz gibi, eğer makinenizin deterjan gözüyle bu ölçek uyumlu değilse bir huniden de yardım alabilirsiniz.