Bardak Temizliğine Giriş

 

Champagne On Ice with glassesİnsanlar 3500 yıldır bardak yapıyorlar. Bilinen en eski örnekler Mısır’da bulundu, bunların tarihi MÖ 1350 yılına kadar uzanıyor. Ne var ki lekeler ve buğulu bardakları o zaman pek dert etmemişlerdi çünkü şeffaf bardağın üretimine öncülük eden Romalılardı, böylece şaraplarının rengini gösterebileceklerdi.

Romalılar içki içecek berrak, güzel bardaklara sahip olabiliyorsa sizin de sahip olamamanız için sebep yok. Bardaklarınızın bütün yolculuğunu, onlara nasıl bakacağınızı ve nasıl yeni gibi koruyacağınızı anlatan dört dörtlük bir rehber harika olmaz mıydı?

Şansa bakın ki biz de tam olarak bunu yaptık.

KULLANIM

Bardaklarımızın kullanımıyla başlayacağız. Burada pek yardıma ihtiyacınız olmayacak; fakat bardağı berrak yapan şeyin onun yapısı olduğunu ama bunun onu “termal şok”a da son derece yatkın hale getirdiğini de unutmayın. Termal şok, kulağa geç saatte yayınlanan fena bir aksiyon filmi gibi gelebilir ama bu terim aslında şuna karşılık gelir: Bardak ısıyı çok hızlı değiştirir ve eşit olmayan bir şekilde genişlemeye ya da büzülmeye çalışır, bu da onu çatlatır. O yüzden, imalatçı firmanın talimatlarında yer almıyorsa bardaklarınızı kaynatmak veya çok sıcak sıvılar koyarak kullanmayın. Bardaklarınız çentiklenir veya çatlarsa bu onların sonudur, bu durumda onları kullanmaya devam etmemenizi öneririz. Çok küçük bardak parçaları içeceğinize düşmekle (ve daha önemlisi size kaçmakla) kalmaz, bu çatlaklar bulaşık makinesinde bile kurtulmanın çok zor olduğu bakteri ve mikroplara ev sahipliği yapar.

YIKAMA

Bardaklarınızı bulaşık makinesine koyarken üst rafa, diğer bulaşıklardan uzağa yerleştirin. Uzun bardakları veya saplı bardakları sığdırmak için üst rafı alçaltarak yer açabilirsiniz. Bardakların birbirlerine değmediğinden de emin olun çünkü bu, çarpışarak kırılmalarına yol açabilir.

Yıkama sırasında en iyi sonuçları almak için Finish Parlatıcı’yı kullanın. Bu, bardaklarınızda su lekeleri oluşmasını engeller; böylece bulaşık makinesinin devri bittikten sonra ekstra yıkama ve kurulamaya gerek kalmaz.

SAKLAMA

Bardakları saklamak için iki yön var: Ağız yukarı ve ağız aşağı. Bardağınızı ağız aşağı koymak toz ve diğer pisliklerin bardağa yapışmasına engel olur ama ağız yukarı koymak içtiğiniz kısmın dolabın dibinde kirlenmesini önler ve çentiklenme riskini azaltır. Bardakları ağız aşağı yerleştirmeden önce dolabın dibine ince, temiz bir örtü sermenizi öneririz. Böylece bardakların ağzına toz yapışmaz veya zarar gelmez, ayrıca kir ve tozun yerleşeceği bir alan da kalmaz. Alan dar olabilir ama mümkünse bardakları üst üste yerleştirmeyin çünkü bu, çatlaklara, çiziklere, hatta birbirlerinden ayrılmalarını önleyen bir vakuma neden olabilir.

İşte böyle. Bardaklarınıza imparatora layık görünmelerini sağlayacak kadar iyi bakarken aklınızda sadece birkaç şeyi bulundurmanız yeterli.