Doğru Bardak: Bardak ve İçki Rehberi

 

Glass with garnished drink

 Saplı bardakları elde yıkamak en iyi yöntemdir diye yaygın bir efsane var. Birçok kişi bulaşık makinelerinin bardakları buğulu çıkardığına veya yıkama sırasında şarap kadehlerini kırabileceğine inanıyor. Bulaşık makinelerinin son yıllardaki kadar gelişmiş olmadığı bir zamandan kalma, Finish Tabak ve Bardak Koruyucu bardak aşınmasını önlemek için piyasaya sürülmeden önceki bir şehir efsanesi bu. Ne var ki bütün bardaklar farklı olduğundan aynı şekilde yıkanamazlar. Farklı şekiller, boyutlar ve kalınlıklardaki birçok çeşidin ele alacağınız yaklaşımda yansıtılması gerekir çünkü bardakları yerleştirme, istifleme ve düzenleme şekliniz onların güvenliğini garanti edecek ve kırılmaları önleyecek.

Aşağıdaki basit rehberimiz bu içki bardaklarından bazılarında neden bu kadar çeşit olduğunu ve de nasıl güvenle ve etkin biçimde yıkanabileceklerini anlatıyor.

Şarap Kadehleri

İki çeşit şarap kadehi vardır: kırmızı şarap ve beyaz şarap kadehleri. Kırmızı şarap kadehlerinin daha geniş, yuvarlak bir haznesi ve kısa bir sapı vardır. Aksine, beyaz şarap kadehleri daha uzun ve dardır.  Çünkü kırmızı şarabın dolaşması ve havayla temas kurması, karmaşık tatların yumuşaması için daha fazla alan gerekir ama beyaz şaraba, daha hafif farklı tatları korumak için oksitlenmeyi önleyen bir kadeh gerekir.

Bütün içki bardakları arasında şarap kadehlerini üst rafa, diğer kadehlerden uzağa koymak önemlidir. Beyaz şarap kadehlerini yerleştirmek için uzun saplarına rafı alçaltarak yer açmak gerekebilir, birçok modern bulaşık makinesinde bulunan bir özellik bu. Birbirlerine değmediklerinden de emin olmak önemli çünkü birbirlerine çarpıp çatlayabilirler. Kadehlerin birbirine çarpmasını kutlamalara saklayın.

Martini Kadehleri

Martini kadehi ta 20. yüzyılda, sık sık karıştırılan kokteyl kadehinin bir evrimi olarak ortaya çıktı. Oksidasyonu önlemek için şarap kadehlerine oldukça benzer şekilde tasarlanmışlardı. Haznenin konik şekli ve küt görünümü, tatların açılmasına ve karmaşık baharatların ayırt edilmesine olanak tanır. Ne var ki bir açıklama daha farklı bir yol çizer, kadehlerin yasaktan ötürü ortaya çıktığını ileri sürer; mesela gizlice içki satılan bir yer basılırsa suçlanan içkileri ortadan kaldırmak için el bileğinin bir hareketi yeterliydi.

Martini veya kokteyl bardaklarının dikkatle yıkanması gerekir çünkü şarap kadehlerinden daha da uzun ve ince sapları vardır, o yüzden yer açmak için üst rafı alçaltmak şart. Aralarında başka bulaşıklarla temas olmaksızın hareket etmelerine yetecek kadar boşluk bırakmanız önemli.

Konyak Kadehleri

Konyak kadehinin kısa sapı ve geniş yüzey alanı, içerideki alkolün çok daha hızlı buharlaştığını gösterir, bunlarla birlikte kıvrımlı kenarlar da haznenin konyak aromasıyla dolmasını ve tadı tam manasıyla almanızı sağlar

Tasarımlarından dolayı kırmızı şarap kadehleri gibi yıkanabilirler. Üst rafı alçaltmaya gerek yok ama alçak ağırlık merkezleri onları kaymaya yatkın hale getirdiğinden başka bardaklara çarpmalarını önlemek için bulaşık makinesinde onlara yeterli alan bırakmayı ihmal etmeyin.

Kristal Bardaklar

Kristal bardaklar aslen camın kalsiyum içeriğinin kurşunla yer değiştirilmesiyle yapılmıştı ve tarihi MÖ 1400 yılına uzanan bir parça bulunmuştu.

Konu kristal bardaklar olunca en doğrusubelirli imalatçılara danışmaktır. Farklı imalatçılar, bardakları için farklı ayrıntılar önerir. Bazıları bardaklarının bulaşık makinesi için fazla ince olduğunu belirtebilirken, başkaları sıcaklığı 65 derecenin altında tutan bir devirde yıkanmalarının güvenli olduğunu söyler. Kristal yıkarken hafif bir deterjan kullanmak önemlidir. Gürallar bulaşık makinesi için Finish deterjanını öneriyor.

İşte, artık hangi bardağın ne bardağı olduğunu biliyorsunuz. Aile fertlerini ve arkadaşları çağırıp hepsini denemenin zamanı. Bu içki bardaklarının ölçüyü kaçırmadan tadını çıkarın! Şerefe!