Cam Aşınmasına Karşı Ne Yapılmalı

Matlaşan, çizilen ve aşınan bardaklar, herkesin korkulu rüyasıdır. Özellikle misafir ağırlarken yıpranmış bardaklarla servis yapmayı kimse istemez. Cam aşınması, mutfaklarda en çok rastlanan sorunlardan biridir. Bu sorunu çözümlemek ve aşmak için önce sorunun kaynağını bilmelisiniz. Endişe etmeyin, Finish olarak sizin için sorunun nedeni ve çözümleri ile ilgili detaylı bir rehber hazırladık.

Cam eşyalar bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Mutfağın en doğal ve en sağlıklı materyallerinden biri olan cam, doğallığı ölçüsünde de narindir. Tabaktan bardağa mutfaklarda çok çeşitli kullanım alanı olan cam, gıdaları saklama ve servis etmede en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Mutfakta bu kadar çok kullanırken, aynı oranda da diğer malzemelere göre daha çabuk yıpranıyorsa, sizin için önlem alma ya da kimi alışkanlıklarınızı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki cam eşyalar bulaşık makinesinde yıkanabilir. Eğlenceli bir akşamdan sonra cam tabak ve içki bardaklarını dert etmenize gerek yok, bulaşık makinesinde gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz; ancak bazı noktalara dikkat etmekte fayda var.

-Cam eşyaları bulaşık makinesinde yıkarken öncelikle bıçak gibi çizebilecek parçaları yakınında bulundurmamalısınız.

-Bulaşık sepetine bulaşıkları yerleştirirken üst üste yığmamaya özen gösterin. Boşluklu ve düzenli olarak yerleştirirseniz, yıkama esnasında birbirine çarparak zarar verme ihtimalini sıfıra indirirsiniz.

-Cam bardakları, bardaklar için ayrılan özel bölüme yerleştirin. Böylece yıkama esnasında herhangi bir dış faktör yüzünden çizilmesini engellersiniz.

-Daha ince veya hassas bardakları düşük sıcaklıkta yıkayın. Gürallar ve Porland, en sevdiğiniz bardakları bulaşık makinesine koyarken içinizin rahat olmasını sağlayacak cam eşya deterjan tercihi olarak Finish’i öneriyor.

-Bulaşık makinesi temizliği de çok önemli. Bulaşık makinenizi düzenli olarak Finish Makine Temizleyici ile temizleyin.

-Bulaşık deterjanınızı iyi seçin. Kötü bir bulaşık deterjanı, bulaşıklarınıza ve bulaşık makinenize zarar verebilir. Finish Quantum ile mükemmel temizliğe ulaşırken, aynı zamanda bulaşıklarınızı ve bulaşık makinenizi korursunuz.