Doğru İşe Doğru Bardak

How to use a Dishwasher

Karıştırmayın, Çalkalayın¹

İş kokteyl yapmaya gelince olasılıkların neredeyse sınırı yoktur; tek ihtiyacınız olan doğru malzemeler ve doğru bardak. Piyasada çok sayıda, her şekil ve boyutta bardak var ama farklı bardaklarda farklı içkileri servis etmenin çok özel nedenleri olduğunu biliyor muydunuz? En yaygın bardak çeşitlerinin dördüne ve bunların neden o şekilde olduğuna göz atacağız. Ayrıca bu farklı bardakları yıkamanın en ideal şekline de göz atacağız, böylece mükemmel bardağı harika şekilde temizleyebileceksiniz.

Kokteyl bardağı

Kokteyl bardağı, başka deyişle meşrubat bardağı, epey dar bir çevresi olan uzun bir bardaktır ve gazlı içecekler için harikadır: Bu ince uzun şekil gerekli baloncukları korumaya yardım eder çünkü dar ağız,  içkinin havayla temas eden yüzey alanını azaltır.

Kokteyl bardakları içkilerdeki gazı korumak için tasarlandıklarından, köpüklü bir bileşeni olan kokteyller için idealdir, örneğin:

 • Tom Collins
 • Long Island Iced Tea
 • Cin Tonik
 • Cuba Libre

Viski bardağı

Viski bardağı da kokteyl bardağına benzerdir ama daha kısadır. Tabanı, içkiyi daha soğuk tutmak için çok daha kalındır ve daha alçak ama daha geniş şekli, oksitlenmeyi sağlamak için havaya maruz kalan sıvı miktarını artırır.

Bu bardaklar viski ve yoğun içkiler için idealdir çünkü karmaşık tatlara havayla birlikte harekete geçme şansı verilir. Bu bardaklar için ideal kokteyller şunlardır:

 • White Russian
 • Old-Fashioned
 • Caipirinha
 • Negroni

Martini Bardağı

Martini bardağı ilk olarak 1900’lerde ortaya çıktı. Ardındaki hikaye ya alkolün oksidasyon için havayla azami miktarda temasına olanak tanıyan geniş şekillerine ya da olası bir yasaklama sırasında hızlı bir şekilde, bileğin sadece bir hareketiyle boşalabilecek bir bardak ihtiyacına atfedilir.

Bu bardakların şekli ve narin doğası içkilerin ayrı bir kapta karıştırılmasını (veya çalkalanmasını) gerektirir. Bu bardaklar özel lezzetlere sahip şu kokteyllerde işe yarar:

 • Martini (elbette)
 • Manhattan
 • Gimlet (Matkap)
 • Pembe cin

Margarita bardağı

Margarita bardağı ilk başta bir tür şampanya bardağıydı, sonradan rivayete göre Marie Antoniette’in vücudunun bir bölümünden ilham alınarak tasarımı değiştirildi. Margarita bardağının yuvarlatılmış görünümü içkinin, martini bardağında olduğu gibi dökülme olasılığını çok daha düşürür ama sivri hatlı martini bardağı gibi onun da sapı, içkinin içen kişinin elinde ısınmasını önler.

Margarita bardağında servis edilebilecek en iyi içkiler şunlardır:

 • Cosmopolitan
 • Brandy Alexander
 • Grasshopper (Çekirge)
 • Sidecar (Motosiklet Sepeti)

Yıkama

Bardakları bulaşık makinesine koyarken dikkatli olmalısınız, onları üst rafa birbirinden uzak şekilde yerleştirmelisiniz. Bardaklar birbirine çok yakın olursa birbirlerine çarparak çentilebilir veya çatlayabilir. Bu durum özellikle viski bardaklarında göz önünde bulundurulmalıdır çünkü alçak ağırlık merkezleri onların sağa sola kaymasını daha olası hale getirir.

Kokteyl bardaklarının kayması daha az olasıdır ama yükseklikleri ve dar çevreleri yüzünden devrilmeleri daha olasıdır, o yüzden mümkünse yanlarından desteklemeniz şarttır.

Saplı bardaklar, Margarita ve Martini bardakları, daha fazla alan yaratmak için üst rafı alçaltmanızı gerektirebilir. Ne var ki viski bardakları gibi, yıkama sırasında hareket ederlerse başka bardaklara çarpma risklerinin olmaması önemlidir.

Bütün bardaklar için geçerli olan şeyse doğru ürünleri kullanmanızın şart olduğudur. Finish Quantum Parlatan ve Koruyan Tablet bardakları mükemmel biçimde parlatmanın yanı sıra onların buğulanmasını veya matlaşmasını önleyen benzersiz bir etkiyle korumak için geliştirilmiştir. Son olarak, parlatıcı maddeler suyun yüzeyden direkt buharlaşmasını sağlayarak nahoş beneklerin oluşmasını engeller.

O yüzden, içkiniz ne olursa olsun, Finish sayesinde mükemmel biçimde ışıldayan bir bardaktan içeceğinizi garanti edebilirsiniz.

¹ James Bond, barmenden Martini istedikten sonra “Karıştırmayın, Çalkalayın” der.