Kupalardaki Kahve Lekeleri

Bin yıllık efsaneye göre, Etiyopyalı çiftçiler keçilerinin bir tür kırmızı meyveyi sindirdikten sonra ekstra enerjik ve oyuncu olduğunu gözlemlemiş. Bu durum onları o meyveyi bizzat denemeye sevk etmiş, bu meyvenin içinde bugün yakından tanıdığımız kahve çekirdeği varmış. Kahve başlarda bugün yaptığımız gibi öğütülüp içilmez yenilirmiş.

Kahve uyarıcı ve lezzetli bir içecektir, birçok farklı şekillerde içilebilir ve hepimizin tadını çıkarabileceği birçok harika yararı var. Bazı ülkelerde kahve yavaş yavaş filtrelenir, içine bol bol süt ve çeşnili şuruplar katılır. Dünyanın başka bölgelerinde kahveyi, avuç avuç şekerli en sert, en siyah biçiminden daha farklı halde servis edildiğini göremezsiniz. Sıcak ya da soğuk, tatlı ya da acı, köpüklü, sütlü ya da siyah, her türlü kahve birçok kişinin yaşamında düzenli bir içecektir.

Ah o kupalar

Kahvenin bütün yararlarına karşın, iş bulaşıklarınızı temiz tutmaya geldiğinde büyük bir dezavantajı vardır: bardak ve kupalarınızdaki koyu renkli nahoş halkalar. Bu lekeleri sökmek için en iyi bulaşık makinesi deterjanı gerekir. Bu halkalar ve lekeleri önlemenin birkaç yolu vardır. Bu halkaları önlemek için en bariz ve etkili olan yol, içeceğinizin soğumasına izin vermeden nispeten hızlı içmek ve bitirdiğinizde, hemen bulaşık makinesine koymadan önce, kısaca durulamaktır. Tabii ki bu her zaman mümkün olmaz çünkü kahvenin cazibesinin bir kısmı da sıcak sıcak tütmesinden ve rahat, yavaş bir hızda tüketilmesinde yatar.

Kahvenize süt katmak veya daha hafif bir kahveye geçmek, kupa veya bardakta sert, koyu bir kahveye kıyasla dikkat çekme ihtimali daha az olan bir leke bırakacaktır. Bu da her zaman ideal seçenek değildir çünkü kahve zevki kişiseldir.

Çoğu Finish ürünü, bilhassa zorlu lekeler düşünülerek tasarlanmıştır ama yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum’un çay ve kahve lekeleri gibi lekelerde özellikle etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kahve ve çay başka sıvılara göre biraz farklı buharlaşır, daha küçük alanlarda yüksek ölçüde yoğun lekeler bırakır, yani deterjanların, sırf bu lekeleri çıkarmak için daha fazla ve çok daha küçük alanlarda uğraşması gerekir. Finish bu kahve lekelerini parçalamakta son derece etkilidir ve en iyi bulaşık deterjanı sayesinde muhteşem bir temizlik elde etmenizi sağlar.

Leke çok uzun sürede kurumuşsa veya bu lekeleri çıkartmak size aşırı zor geliyorsa o zaman bu lekelerle baş etmek için lekeli kupalarınızı kaynar suyla doldurun ve bir yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum tablet ekleyin. Kupalarınızı, lekelerle baş etmesi için bir gece temizleyiciye bırakırsanız ertesi gün onları duruladığınızda bu inatçı lekelerin sonsuza dek çıktığını görebilirsiniz.