Nevi Şahsına Münhasır Bir Bardak

Bira son yıllarda tam anlamıyla yeniden dirildi ve insanların gözünde itibarı kayda değer ölçüde yükseldi. Çok daha fazla insan, iyi bir biradan gelebilecek aroma ve duyum yelpazesini takdir eder hale geldi. Şarapta olduğu gibi, herhangi bir bira eksperi de bir biranın tamamen kıymeti bilinecekse o biranın konulacağı bardak türünün tartışmasız olduğunu size söyleyecektir. Bu bardaklardan bazılarına, bunlarda hangi biraların sunulması gerektiğine ve bunların içme deneyimini nasıl etkileyebileceğine değineceğiz.

Büyük Konik/Nonik Pint

Bu tür bardak genelde Avrupa civarındaki barlar ve pablarda görülür, standart “pint bardağı”dır. Konik olanın alttan genişleyen düz kenarları vardır ve bazen shaker bardağı adı da verilir çünkü bir kokteyl karıştırıcısının yarısı olarak da işlev görür. Nonik de çok benzerdir ama tepeye doğru biraz şişip tekrar iner; bu onu tutmayı kolaylaştırırken biranın üstünde köpük oluşmasını da sağlar; o yüzden nonik pint siyah bira ve daha kremsi biralar için harikadır. Bu bardaklar dayanıklı, temizlenmesi kolay ve yerine yenisi alınabilecek kadar ucuz şekilde tasarlanmıştır ama ufak farkları ve tatları vurgulamak için tasarlanmamıştır, dolayısıyla bu bardaklar açık renkli aleler, kehribar rengi aleler ve açık renkli Alman biralar gibi daha basit ve daha az egzotik biralar için harikadır.

Saplı Lale

Bu bardağın ağzına yakın içe doğru belirgin bir kıvrımı ve tutmak için bir de sapı vardır. Bardağın şekli, biranın aromalarını yakalayıp karmaşık tatları açığa çıkarmaya yardım eder ve sapı, bira içilirken elin onu çok fazla ısıtmasını önler. Lale bardak farklı nüanslı biralar, mesela bardakta mayalanan saison biraları ve yüksek ölçüde karbonatlı biralar için de çok iyidir çünkü köpürme bardağın gövdesinde kesintisiz gerçekleşir.

Snifter

Bu bardak saplı laleye çok benzerdir ama bunun daha alçak ve daha geniş bir profili ve daha az hacmi vardır. Kup şeklinde tasarlanmıştır, ellerinizin bardağı ve birayı ısıtmasına ve bazı kompleks tatların açığa çıkmasına olanak tanır. Birayı çevirerek içeride hapsolmuş bazı tatları da etkinleştirebilirsiniz. Snifter bardaklar yüksek alkollü biralar için idealdir çünkü düşük hacim, alkol alımının düzenlenmesi demektir, böylece biranın tadını daha uzun süre çıkarabilirsiniz. Bu, %8 alkollü biralar, örneğin Belçika tripelleri, siyah biralar ve lambic biraları için önerilir.

Tankard

Bu büyük bira bardakları zamanınızı doya doya geçirmenizi ve daha fazla miktarda bira taşımanızı sağlar. Sapı, vücut ısınızın biranın sıcaklığını etkilemesini önler ve kalın çevresi içkinin uzun süre doğru sıcaklıkta kalmasını garanti eder. Bu tasarım özellikleri bara daha az gidip geleceğiniz, aynı zamanda bol bol bira tüketme fırsatınız olduğu anlamına gelir, o yüzden bunlar meyveli biralar, pilsnerler, a.ık sarı ve acı biralar gibi düşük alkollü biralar için idealdir.

Aromalı biranız ne kadar ne olursa olsun, her biri için doğru bardağı seçebilirsiniz ve onlara uyum sağlayacak özel bir bulaşık makinesi almak zorunda kalmazsınız çünkü hepsi kolayca yıkanabilir. Onları baş aşağı şekilde üst rafa yerleştirin ve birbirlerine değmemelerine dikkat edin çünkü yıkama sürecinde bazen birbirlerine çarpabilirler. Saplı bardaklar için üst raf genelde alçaltılıp onlara uygun hale getirilebilir. Sonra Finish Quantum Parlat ve Koru kullanarak patentli yeni formül sayesinde bardaklarınızın temiz, ışıl ışıl ve matlaşmadan çıkmasını garanti edin. Tek yapmanız gereken arkanız yaslanıp biranın tadını -elbette doğru bardakta- çıkarmak.