Bulaşık Makinenizin Bilmeniz Gereken Parçaları

Eskiye nazaran günümüzde arkadaşlarınızla ya da ailenizle kalabalık sofralar etrafında buluşmak artık daha keyifli; çünkü akşamın ertesinde mutfakta yüzleşmeniz gereken bulaşıklar yok. Eskiden olsa ertesi sabah dağ gibi bulaşıklar tam bir baş belası olabilirdi; ama neyse ki artık bulaşık makineleri var. Evdeki döngünün kusursuz işlemesini sağlayanlardan biri şüphesiz bulaşık makinesidir. Siz işleri ne kadar kolay ve hızlı bitirirseniz, o kadar size özel zaman kalır. İşte bu nedenle, günümüzde evdeki en büyük yardımcılardan biri bulaşık makinesidir.

Elimizin altında olup da bu kadar sık kullandığımız bulaşık makinelerini ne kadar tanıyoruz? Bulaşık makinenizde olası bir problemde sorunu ne kadar anlayabilirsiniz? Çalışma mantığı aslında çok basit olan bu makinelerde gerçekten işler nasıl yürüyor?

Gelin bulaşık makinesine bir de içeriden bakalım, biraz daha yakından tanıyalım…

Deterjan dozaj pompası

Adından da anlaşılacağı üzere bulaşık makinesinde deterjan, parlatıcı gibi maddelerin doz ile verilmesi için dağıtımı yapar.

Fıskiye (Pervane)

Bulaşık makinelerinin su hortumu ile çeşmeden aldığı su, bulaşıklara fıskiyelerden yani pervanelerden püskürtülür. Belirli bir basınçla püskürtülen su, bulaşık deterjanı ile birleşerek bulaşıkların temizlenmesini sağlar.

Parazit kondansatörü

Şebeke akım düzenleyici olarak özetlenebilir. Parazit kondansatörü sayesinde bulaşık makinesi çalışırken diğer elektrikli aletler etkilenmez.

Ventil (Elektrikli su giriş vanası)

Ventil, su seviye anahtarından aldığı kumanda ile makineye su girişi sağlar. Ventil filtresinin belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir.

Rezistans

Yıkama suyunu ısıtır, yıkamanın ardından durulama işlemi de sona erince makinanın içine ısı vererek bulaşıkların kurumasını sağlar. Çelikten dış bir kaplamayla koruma altına alınmıştır. Su içinde çalışır, susuz ortamda arızalanır.

Tüm işlemi yıkama-durulama-kurutma olan bulaşık makinelerinin aslında karmaşık bir iç yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bulaşık makinelerine iyi bakmak, onları iyi korumak ömürlerini kesinlikle uzatacaktır. İyi bir bulaşık makinası deterjanı seçerek hem bulaşıklarınızı tertemiz yapabilir, hem de makinanızı koruyabilirsiniz. Finish Quantum Parlatan ve Koruyan Tablet, mükemmel temizliği sunar, ayrıca cam koruma gücü ile bardaklarınızın ömrünü uzatır. Gürallar ve Porland’ın de cam eşya deterjan tercihi olarak önerdiği Finish ile daha parlak ve uzun ömürlü bulaşıklara sahip olabilirsiniz.