Bulaşık Makinenizin Sert Su İle İmtihanı

Dünyanın her yerinde suyun yapısı farklıdır. Gerek coğrafi gerek de teknolojik şartlarla kimi zaman bazı mineraller ağır basar. Bir suyun sert ya da yumuşak olmasını bu mineraller ve başka maddeler belirler. Sert su bulaşıklar için zorlayıcı olabilir ama endişe etmeye gerek yok. Sert suyla baş etmenizi sağlayacak tüyolar Finish rehberinde.

Sert su nedir?

Sert su, mineral yoğunluğu yüksek olan sudur. (Yumuşak su da mineral yoğunluğu az olan suya denir.) Su kireç, tebeşir ve beyaz mermer gibi kalsiyum ve magnezyum içeren minerallerin birikintilerinden geçtiğinde sert su haline gelir.

Sert su insan sağlığına zararlı değildir. Adı üstünde, belki biraz sert gelebilir ama içeriğindeki mineraller vücudun ihtiyacı olan miktarları tamamlayabilir. Sert suyun asıl zararı sanayi ortamlarında görülür. Buhar kazanları ve soğutma kulesi gibi yerlerde çok pahalı zararlara yol açabilir.

Ev ortamındaysa sert su, suyla temas eden cihazlara zarar verebilir. (Suyun sert olup olmadığını sabun ve deterjan köpüklerine bakarak anlayabilirsiniz. Köpük azsa veya hiç yoksa su serttir.) Sert suyun zararlarını en çok çaydanlıklar, su ısıtıcıları bulaşık makinelerinde görebilirsiniz.

Sert su ile baş etme yöntemleri

Öncelikle sert sudan kaynaklanan kireç tortularıyla nasıl baş etmeniz gerektiğini anlatalım. Öncelikle her temizlikte olduğu gibi sert suyun yol açtığı sorunları temizlemek için de çok vaktinizi harcamamanız gerekiyor. Eğer bunları ovalarken çok fazla zaman geçiyorsa sorunlu bir durum var demektir.

Aynı şekilde çok fazla çaba harcıyorsanız da sıkıntı vardır. Ayrıca gerek bulaşık makinesi gerekse bulaşıkları aşırı ovalamak (lekeler çıkıyor görünse bile) aslında temizlik değil aşındırma da olabilir. Sert suyun oluşturduğu lekeleri çıkarmak için genelde tel süngerler kullanılır. Bunlar yüzeyleri çizmeye maalesef fazlasıyla elverişlidir.

Su ısıtıcısı ve çaydanlık gibi küçük ev aletleri için su yumuşatıcı bir malzeme veya cihaz kullanarak sert suyu yumuşatabilirsiniz. Ama bulaşık makinesi gibi büyük bir cihazda su yumuşatmak pratik bir çözüm olmayacaktır.

Bulaşık makineniz için Finish Tuz’u deneyebilirsiniz. Finish Tuz geliştirilen özel formülü ile bulaşık makinenizi sert suyun ve kirecin zararlı etkilerinden korur. Mükemmel sonuç için Finish tablet veya jel deterjanları ve Finish Parlatıcı ile birlikte kullanmanızı öneririz.

Dünyanın neresinde olursanız olun, suyunuz ne kadar sert olursa olsun Finish sayesinde kireçlerden ve başka tortulardan endişe etmenize gerek kalmayacak! Bulaşık makineniz tertemiz olurken zamanınız size kalacak.