Bulaşık Makinesi Nasıl Yerleştirilmeli ve Nasıl Boşaltılmalı?

Bulaşık makineleri herkesin ihtiyacına ve mutfağına yetebilmek için her türlü şekilde ve boyutta olabilir, ancak genelde bulaşık makinenizi doldururken uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bulaşıkların Bulaşık Makinesinde Yıkanabilir Olduğundan Emin Olun!

Çoğu bulaşık makineyekonulabilse de, bir şeyin gerçekten bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olmak önemlidir.

Örneğin, kristal bardaklar ve makinede yıkanması sonucu etkisini kaybedebilecek bazı yapışmaz yüzeyler elde yıkanmalıdır. Koyduğunuz bulaşığı yıkama sonrası aynı şekilde bulacağınızdan emin olmak için her zaman iki kez kontrol edin.

Bulaşık makinenizi doldururken ve boşaltırken yapılacaklar ve yapılmayacakları belirttik.

Bulaşık Makinesini Nasıl Yerleştirmeliyiz?

-        İşleri kendi adınıza kolaylaştırın.

Yerleştirmeye makinenin arka kısmından başlamak her zaman daha iyidir; böylece çalıştırmadan önce birden fazla kez düzen değiştirmeniz gerekmez.

-        Bulaşıkları dayayın; böylece su kolayca akar. Ancak bulaşıklar çok fazla yer kaplamamalıdır.

Kuru zannederek bulaşığı hızla aldıktan sonra üzerinize sıçrayan sudan daha rahatsız edici bir şey yoktur. Bulaşıkları hafif yanlarına doğru yerleştirirseniz sadece yıkama solüsyonunun her şeye ulaşmasını sağlamakla kalmaz suyun etkili şekilde boşalmasına yardımcı olursunuz. Yemek takımlarınızın bulaşık makinesinde etkili şekilde kurutulduğundan emin olmak istiyorsanız, o halde kurutma işlemini hızlandıran Finish Parlatıcıya yatırım yapmalısınız.

-        Boyutun önemli olduğunu hatırlayın.

Konu bulaşık makinenizi doldurmaksa, size bulaşık makinesinin arkasına büyük tabakları koymanızı ve huni şeklinde gitmenizi (yemek tabakları, meze tabağı, sosluklar ve kaseler gibi) tavsiye ederiz.

-        Makinenizi aşırı doldurmayın.

Her yıkama sonrası en yüksek verimi alabilmeniz için makinenin her zaman düzgün yerleştirildiğinden ve tam dolu olduğundan emin olmalısınız. Bulaşık makinelerini fazla doldurmak asla iyi değildir. Suyun ulaşamadığı bir yerdeyseler, bulaşıklar düzgün temizlenmeyebilir.

-        Bulaşıkları birbirinin üzerine yerleştirmeyin.

Bulaşık üst üste yığmanız, sağlam bir yöntem olmayacaktır. Dolayısıyla makine çalıştırıldığında su basıncının etkisiyle bulaşıklarınız yerinden oynayabilir ve  yıpranma veya kırılmalar meydana gelebilir.

-        Bardakların kırılabilir olduğunu unutmayın ve kristal bardakları bulaşık makinesine koymayın.

Bulaşık makinesine bardakları koyarken, birbirine temas etmemesine dikkat edin. Aksi halde yine su basıncı nedeniyle birbirine çarparak çizilebilir veya kırılabilirler.

-        Emniyetten taviz vermeyin.

Elde yıkamamanız bıçakların size zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Bulaşık makinesinde keskin bıçaklar unutulabilir; bu yüzden herhangi bir kazaya mahal vermemek adına keskin bıçakları çatal kaşık sepetine baş aşağı yerleştirin.

Bulaşık Makinesi Nasıl Boşaltılır?

Bulaşık makinesini güzelce yerleştirdik, peki ya nasıl boşaltacağız?

-        Finish Parlatıcı kullanın. 

Her türlü kalıntı izini durulayarak su lekeleriyle mücadele etmenin yanı sıra Finish Parlatıcıkurutma zamanını da hızlandırır. Bu yüzden bir dahaki sefere yıkama biter bitmez bulaşık makinenizi boşaltırken, etrafın suyla kaplanması veya bulaşıkları bezle kurulamak zorunda kalma ihtimali azalacaktır.

-        Nereden başladığınızı unutmayın.

Bulaşık makinesini boşaltırken içindekilere çarpma ve potansiyel olarak bulaşıkların kenarlarının dökülmesine sebep olma riskini en aza indirmek önemlidir. Bulaşık makinenizi arkadan öne doğru yüklediyseniz, boşaltırken önden arkaya gitmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Bulaşık makinesini nasıl yerleştirdiğinizi hatırlamak bulaşık yıkamayı biraz daha kolay hale getirir. İleri görüşlülük bulaşık makinenizde herhangi bir hasar meydana gelmesini engellerken, makinenizden ve deterjanınızdan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlar ve böylece her yıkamada optimum temizliğe ulaşırsınız.