Ev Kuralları

Her evde acayip şeyler olur. Uyuma düzenlerinden duş zamanlarına kadar, bazı aileler veya aynı evi paylaşan diğer kişilerin birbirleriyle vereceği birçok karar vardır. Ne var ki, birçok kişi evde bir bulaşık makinesi olunca herkesin hayatının nasıl kolay olacağını gözden kaçırır. İşte sizi zaman ve enerjiden tasarruf ettirecek, stresinizi azaltacak öneriler:

1. Kural: Boşaltma Planı

Evlerde işlerin büyük bölümünü yapan biri her zaman vardır. Görevlerin düzgünce konuşulmaması sinir bozukluğuna yol açabilir, özellikle de bulaşık makinesini boşaltmak gibi bol eğilmeli bir görevde. Bunun üstesinden gelmek için herkesi bulaşık makinesi boşaltma görevine dahil edecek haftalık veya aylık bir plan hazırlayın. Herkes kendi bulaşığını da boşaltmalıdır ama boşaltmıyorsa bu, evde sorumluluk paylaşmak için basit bir kural haline de getirilebilir.

2. Kural: Yıkama Çizelgesi Oluşturmak

Bulaşık makinesini çalıştırmanın en iyi zamanına karar vermek tartışmanın önüne geçecektir. Bu birkaç etmene dayanır:

1) Bulaşıkların ne zaman kullanılması gerekecek?

2) Bulaşık makinesini kim çalıştıracak?

Genelde, bulaşık makinesini kullanmanın en iyi zamanı geceleyin (veya hemen akşam yemeğinden sonra) ya da kahvaltıdan sonradır. Çünkü bu zamanlarda evdeki birçok kişi evde olmayacak ama bulaşık makinesindekilerin içindekileri kahvaltı ve akşam yemeğinde kullanmaları gerekecek. Bu, hafta sonları biraz değişebilir.

Ayrıca, zaman çizelgesi bulaşık makinesini kimin çalıştıracağını ve bulaşık makinesini kimin koyacağını belirlemeniz anlamına da gelir. Aileler için bu, çocukların bu büyük sorumluluğu alması için bir adım olabilir!

3. Kural: Bulaşıkları makineye koymak

Bazıları büyük tabakların bulaşık makinesinin arkasına yerleştirilmesinden hoşlanabilir, başkalarıysa bulaşıkları daha elverişli yerlere koymak isteyebilir. Bazıları aynı tür tas ve tabakları yan yana yerleştirebilir, bazılarıysa bulaşıkları en son kullanılma sırasına göre koyabilir. Bulaşıkları nereye yerleştireceğiniz ve bulaşık makinesinde benzer şeyleri yan yana koyarak yıkanabilecek bulaşık miktarını azami ölçüye nasıl çıkaracağınız hakkında önceden konuşmanız iyi bir fikirdir. Taslar ve küçük tabaklar bulaşık makinesinin bir tarafında, büyük tabaklar diğer tarafında durabilir. Her şey kendi yerinde olursa bulaşıkları yerleştirmek ve boşaltmak çok daha kolay olabilir.

Son bir tüyo: Bulaşık makinesini tamamen dolduktan sonra çalıştırın! Bu, haftada bir de olabilir, günde birkaç kere de, ama bütün bulaşıklarınızı tek bir yıkamaya koyarsanız en etkili yıkamayı elde edebilirsiniz.