Gıdalarda Kullanılan Katkı Maddeleri Nelerdir?

Yiyecekler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bağışıklık sistemimizin kuvvetini yitirmemesi ve vücudumuzun hastalıklara karşı mücadele etmesi için beslenmemize dikkat etmemiz ve sağlıklı besinleri tercih etmemiz lazım. Bu açıdan modern yaşamda çok seçeneğimiz var gibi görünse de o seçeneklerden birçoğu aslında katkı maddeleri içerir. İçeriklerde “E” ile başlayan birtakım rakamlar bu katkı maddelerini ifade eder, bazıları özel adlarıyla anılır.

Katkı maddeleri elbette doğal değildir ve koruyucu, kıvam artırıcı, renklendirici, asitliği düzenleyici gibi farklı amaçlarla kullanılır. Kimisinin sağlığa zararlı olup olmadığı kanıtlanmamıştır. Kimisinin de bazı oranlara kadar sağlığı tehdit etmediği keşfedilmiştir. Halen tartışmalı olan da birçok katkı maddesi bulunuyor. Sizin için en sık rastlanan ve uzmanların özellikle uzak durmanızı söylediği birkaç katkı maddesini derledik.

Monosodyum glutamat (E621)

Paketlenmiş yiyeceklerde, mesela hazır çorbalar, bazı soslar ve hazır patates kızartmalarında görülebilen bir katkı maddesidir. Bu madde bir eksitosindir. Heyecan artırıcı aminoasitlerden olan eksitosin sinirleri aşırı uyarıp ölmelerine neden olabilir. Sinir sistemiyle ilgili hastalıkları tetiklediği düşünülüyor. Ayrıca diyabet ve obeziteyi de tetikleyebileceği söyleniyor.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu

Gazlı ve şekerli içeceklerin hemen hepsinde ve kimi yiyeceklerde bulunan bu katlı maddesi vücudun aşırı şeker yüklenmesine neden olur. Diyabet, obezite, hatta pankreas kanseriyle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Sağlık açısından zararlarının yanı sıra ilave edildiği ürünlere yapay bir tat da verdiği için gerçek lezzet severlerin zaten tercih etmeyeceği bir katkı maddesidir.

Aspartam (E951)

Bu katkı maddesi özellikle diyet gıdalarda yapay tatlandırıcı olarak kullanılır. Katkı maddeleri arasında en tehlikeliler arasında yer alır. Uzun zamandır yapılan farklı araştırmalar benzer sonuçlara ulaşıyor: Aspartamın beyin tümörleri ile lenf kanseri ve kan kanseri ile ilişkili olduğu öne sürülüyor. Daha hafif olarak da baş ağrısı, baş dönmesi, ödem, döküntü, çarpıntı, uykusuzluk, yorgunluk, kas spazmları gibi daha birçok şikayetle de ilişkilendirilmektedir.

Peki, ne yapabiliriz? Yukarıdaki ve diğer katkı maddeleri içeren yiyecekleri almamakla işe başlayabiliriz. Çok cazip görünen gıda boyalı yiyecekleri hiç saymıyoruz bile. Organik besinlerden şaşmamak en iyisi ama ille de bu katkı maddelerinin bulunduğu yiyecekler yediysek abartmamakta fayda var. Doğal zannettiğimiz birçok şeyde de yine kimyasal ilaçlar ve başka yapay olgunlaştırma yöntemleri kullanıldığını düşünürsek işimiz zor. Ama imkansız değil.

Başka bir adım da bu katkı maddelerini yediğimiz tabaklardan, çatal ve bıçaklardan ve bulaşık makinenizden tamamen söküp atmak. Ürünlerindeki özel formülüyle inatçı lekeleri söküp atan Finish, bulaşıklarınızı ilk günkü kadar temiz hale getirerek tabaklarda veya üstlerindeki küçük çatlaklarda kalabilecek katkı maddeleri ve bakterilerden de arındırır. Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisi ile de dört dörtlük bir bulaşık makinesi temizliği yapabilir, geri kalan bütün artıklardan kurtulabilirsiniz. Ne yediğinizi ve nereden yediğinizi bilmenin rahatlığı hiçbir şeye değişilmez!