Keskin Bıçakların Sırrı

Bıçaklar mutfak ekipmanının en çok yönlü parçalarından biridir, yiyecekleri kesmenizi ve dilimlemenizi sağlayarak mutfak işlerini kolaylıkla halletmenizi sağlar. Sebzeleri ayırmaktan, eti kesmeye kadar bıçaklar mutfaklarımızda önemli bir araçtır ve bu nedenle en iyi bıçakları almak gerekir. Ne var ki zamanla, özellikle onları iyi temizlemezseniz veya düzenli olarak bilemezseniz bıçaklar körelebilir.

Bıçak Kullanımı

Bıçakları her gün kullanıyorsanız yemek pişirmek için ne kadar önemli olduklarını bilirsiniz. Neredeyse her yemek (çorba hariç) bir noktada bıçak gerektirir.

Yemek pişirme sırasında bazı ipuçları:

  1. Keskin bir bıçağı kesme tahtasına sürtmek bıçağı çok hızlı körleştirecektir. Tahtadan yiyecekleri kazımak için bıçağın ters tarafını kullanabilir ve bıçağın körelmesini engelleyebilirsiniz.
  2. Biriyle yemek pişiriyorsanız ve sizden bıçak isterlerse onlara önce sapı uzatın. Böylece kendilerini kesme riskleri olmaz.
  3. Kesme tahtası kullanırken sadece tahta ve plastik olanlardan kullanın. Bıçak körelmesi tahtayla temasa bağlı olarak meydana gelir, cam veya seramik tahtalar bıçakları daha hızlı köreltir.

Bıçakları saklarken manyetik duvar rafı almayı düşünün. Böylece bıçaklarınız her zaman el altında olur, çocuklarınızın erişiminden uzak olur, ayrıca muhtemelen çekmecede durarak ve başka yüzeylere çarparak körelmemiş olur.

Bıçakları Bilemek

Bıçaklarınızı bilenmiş ve keskin halde tutmak için yapabileceğiniz iki şey var. İkisi arasında sadece ufak bir fark var; ilki bıçaktaki gerçekten küçük kusurları düzeltmek demektir. Bunun için bir tür eğeye ihtiyacınız olur ve bu işi evde halledebilirsiniz. Keskinleştirmek ise kör bir bıçağı yeniden keskin hale getirmektir ve bunun bir uzman tarafından yapılması gerekir. Birçok kasap bu hizmeti sunar, o yüzden mahallenizde etrafa sorup bıçaklarınızı nerede keskinleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bulaşık Makinesinde

Bıçakları elde yıkamak pek de zaman tasarrufu sağlamaz, ayrıca bir bıçağı yıkarken onu güvenli bir şekilde tutmak başka bir meseledir. Bıçaklarınızı elde yıkamak yerine bulaşık makinenizdeki çatal bıçak sepetlerinde ayrı bölmelere koyun ve kazaları önlemek için onları baş aşağı yerleştirin. En iyi bıçaklarınızı birbirinden ayrı tutun ki yıkama sırasında birbirlerine çarpmasınlar. Bu etki, bulaşık makinesinin üst rafına takılabilen bir bıçak bölmesi satın alınarak da elde edilebilir. Bunlar bıçaklarınızı etkili bir şekilde temizler ve her şeyi tek bir sepete doldurma meselesini ortadan kaldırır. Doğru bulaşık makinesi tabletlerini seçmek de yardımcı olabilir çünkü bunlar bulaşık makinesinin temizleme gücünü ortaya çıkarır ve parlaklığı korur. Finish Bulaşık Makinesi Deterjanı bütün bunların ve daha fazlasının icabına bakacak.