Mutfak Yenileme: Bulaşık Makinesi Ekleme

Yeni bir ev aldınız ya da mevcut mutfak alanınızı yenilemeye karar verme aşamasındasınız, ama nereden başlayacaksınız?

Mutfağınızı yenilemek, gereğinden fazla para ve zaman harcamadan mevcut bütçeniz ile en fazlasını alabilmek için çok dikkatli bir planlama gerektiren bir iştir. Mutfak alanınızı yeniden yapılandırırken hem tasarım hem de işlevselliği göz önünde bulundurmak gerekir. Böylece hem sizin, hem ailenizin hem de arkadaşlarınızın kendilerini rahat hissedebileceği bir mutfak oluşturabilirsiniz.

Aşağıda, mutfağınızı yenilemeyi planlarken hayatınızı kolaylaştıracak bazı önerileri bulabilirsiniz. Ayrıca, planlarınıza nasıl bir bulaşık makinesini de katabileceğinizi, mutfağınızın büyüklüğü, alanı ve tarzına en uygun bulaşık makinesini nasıl bulabileceğinizi de inceleyeceğiz.

Mutfak Yenileme Konusundaki Önemli Hususlar:

Öncelikle mutfağınızı yenilerken ne elde etmek istediğinize karar verin. Mutfağınızı yenilerken izleyebileceğiniz farklı yollar vardır ve bu yolların her biri bütçe ve tasarım tercihlerinizi farklı bir şekilde etkileyecektir.

 • Aynı düzeni korumak yalnızca mutfak dolapları ve tezgahları daha estetik bir görünüme kavuşturmak.
 • Mevcut alanda yeni bir düzen oluşturmak için mutfağı baştan aşağı yıkmak.
 • Eğer mutfak alanı bir sorun teşkil ediyorsa, arzu ettiğiniz işlevsellik ve görünümü elde edebilmek için mevcut mutfak alanını büyütebilir, mutfağın yanındaki bir odadan alan alabilir ya da açık bir mutfak/salon oluşturabilirsiniz. 

Düşüncelerinizi toparlayın ve mutfak konusundaki ihtiyaçlarınız ve isteklerinizi birbirinden ayırın. Düşüncelerinizi toparlarken aşağıdaki listeleri hazırlayarak işe başlayın.

 • Hayalinizdeki mutfağı oluşturabilmek için bir katalog oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunun için dergilerden veya internet sitelerinden araştırma yapabilirsiniz. Mutfak alanınızı en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlamak için yaratıcılığınızı tetikleyecek her yolu deneyin.
 • Mevcut mutfağınıza dair sevdiğiniz şeyleri ve daha sık kullandığınız mutfak gereçlerini listeleyin.
 • Mutfağı en sık kimlerin kullandığını ve bu kişilerin ihtiyaçlarını düşünün.
 • Mutfak alanını ne şekilde kullanmayı planlıyorsunuz? Mutfak sizin için yalnızca bir yemek hazırlama alanı mı?

"Çalışma Üçgenini" Düşünün. Burada mutfağınızın düzeninin ne ölçüde verimli olduğunu belirlemek için tasarımcılar ve mimarlarca 70 yıldan uzun süredir kullanılan bir kavramla yeni mutfağınızın işlevselliğine odaklanıyoruz.

 • Çalışma üçgeninin üç noktası mutfağın en sık kullanılan üç alanından oluşuyor:
  • Yemek pişirme (fırın, ocak, mikrodalga)
  • Temizleme (lavabo, bulaşık makinesi)
  • Yemek Saklama (buzdolabı, derin dondurucu, kuru gıdalar)
 • Çalışma üçgeninin ardındaki fikir size vakit ve enerji tasarrufu sağlamaktır; bu üç nokta arasında yeterli mesafe bulunmalı ama bu mesafeler çok fazla da olmamalıdır, yoksa yapılacak işler için gereksiz bir şekilde bir oraya bir buraya gidip gelmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer bu üç nokta birbirine çok yakın olursa yer darlığı çekebilirsiniz, özellikle de mutfakta iki kişi çalışıp biri yemek pişirir ve diğeri de temizlik yaparken.
 • Burada ideal olarak her bir nokta arasında 90 cm mesafe bulunmalı ve bu mesafe 6 metreyi aşmamalıdır. Yemek pişirme işinin sekteye uğramaması için üçgen içerisindeki trafik yoğun olmamalıdır. 
 • Bu üç alan için bazı genel püf noktaları şunlardır:
  • Yemek pişirme - Mutfak gereçleri ve kap kacak kullanım kolaylığı için yemek pişirme alanının hemen yanında bulunmalı ve bir tencere kaynar suyu odanın bir başından diğer başına taşımak zorunda kalmamanız için lavabodan fazla uzak da olmamalıdır.
  • Temizleme - Bulaşık makinesini lavabonun hemen yanına koymak bulaşıkları lavaboda biriktirip bulaşık makinesine kolayca doldurmanıza olanak verir. Bulaşık makinesini çekerek açılan bir çöp kutusunun yanına koymak, yemek artıklarını çöp kutusuna sıyırıp bulaşıkları doğruca bulaşık makinesine doldurmanıza olanak verir.
  • Yemek Saklama - Kuru gıdalar için yüksek mutfak dolapları bulunmalı ve kavanozlar bir çalışma alanı üzerinde olmalıdır ki sürekli eğilmek zorunda kalmadan alışveriş poşetlerinizi kolayca boşaltabilesiniz.

Son olarak, bütçenizi belirleyin. En güzel mutfakları zevkle bir araya toparladıktan sonra, hayalinizdeki mutfağı gerçeğe dönüştürmek ve planlarınızda nelerden vazgeçeceğinize karar vermek size zor gelebilir. 

 • Ana maliyetleri tespit edin, mutfağınızda istediğiniz ve vazgeçemeyeceğiniz şeylerin bir listesini yapın, çünkü bazı ince detaylar yüksek rakamlar tutabilir.
 • Birkaç yıl sonra evinizi satmayı düşünüyor musunuz? Bu mutfağı ne kadar süre kullanabileceksiniz?
 • İşlevsellik sizi bütçenizi aşmak zorunda bırakmamalıdır ve en az görüntü kadar önemlidir. Temizlemesi ve bakımı daha kolay malzemeleri tercih edebilirsiniz.
 • Bazı şeyleri ne ölçüde kendiniz yapmaya niyetlisiniz ya da yapabilirsiniz? Bir mutfak yenileme projesi 4 ila 6 hafta sürebilir ve işçilik masraflarını da kattığınız zaman bütçeniz kısıtlayıcı bir hal alabilir.

Mutfağınızı yenilemeyi planlamak ve mükemmel bir düzen oluşturmak zorlu bir iştir, ama çok sevdiğiniz bir mutfağı her gün kullanmaktan aldığınız zevk harcayacağınız zaman ve çabaya değer. Yalnız şu var ki, mutfağınızdaki çalışma alanını oluştururken her bir ölçüme çok dikkat edin - hiç bilemezsiniz, birkaç santim özellikle de küçük mutfaklarda büyük bir fark yaratabilir.