Mutfaktaki Tehlike: Mutfak Kirleri

Ters çevrilmemiş her tencerede ve mutfağın her köşesinde temizlik çözümlerinin halledemediği bakteriler, toz ve başka kirler pusuda bekleyebilir. Mutfaktaki en kirli köşeler en büyük sorunları barındırabilir ve bu kirleri derinlemesine ve sık sık temizlemek için onlardan haberdar olmanız sizin yararınıza. Rehberimizle kirlere tuzak kurun.

Lavabo

Lavabonun inanılmaz ölçüde kirli bir yer olduğunu düşünmeyebilirsiniz; ne de olsa temizlemek için tasarlamış! Ama bulaşıktan sonra yemek artıklarından kalan bakteriler böyle nemli koşullarda çoğalabilir. Bu, bir hastalık sebebi olabilir. O yüzden lavabonuzu, çamaşır suyu veya başka hijyenik ürünlerle tuvaletiniz kadar temiz tutun. Bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkayıp yemek artıklarınızın tıkaç veya leğende kalmasını önleyerek lavabonuzu temiz tutabilirsiniz.

Bulaşık sepeti

Aynı lavabo gibi bulaşık sepetleri de düzenli olarak temizlenmezse bakterilere ev sahipliği yapabilir. Bulaşık makinenize girmesini istemediğiniz bazı şeyler varsa kuruma sürecinde tabaklarınızın ve bardaklarınızın pis suya temas etmesini önleyen bir bulaşık sepeti alın. Bir ihtimal konuklarınız kullandıkları bardakları bulaşık makinenize koymayı akıl etmeyebilir.

Mutfak tezgahı

Mutfak tezgahlarını ve kesme tahtalarını temiz tutmak önemlidir çünkü bunlar yiyeceğiniz yemeğe temas eder. Tam olarak temizlenmezlerse bakteriler yiyeceklere yayılıp sizi hasta edebilir.

Mutfak tezgahı hakkında birkaç pratik ipucu:

  • Yemek hazırlamadan önce tezgahların üstünü yıkayın.
  • Dökülen yiyecekleri mümkün olduğunca kısa sürede silin.
  • Et, tavuk veya çiğ yumurta dahil çiğ yiyecek değdikten sonra tezgahınızı yıkayın.
  • Daha önce çiğ yiyecek değmiş bir mutfak tezgahı veya kesme tahtasını önce derinlemesine yıkamadan üzerine tüketime hazır bir yiyecek koymayın.

Kesme tahtası

Pişmemiş tavuğun tehlikeleri epeyce belgelendi ama tek sağlık riski onu hazırlama sürecinde değil. Neyse ki, kesme tahtası mutfağınızdaki en tehlikeli şeylerden biri olmasına rağmen aynı zamanda temizlemesi en kolay olanlardan. Yemek yaptıktan sonra (birinde et, bir başkasında tavuk,  üçüncüsünde balık kesmenizi önereceğimiz) kesme tahtalarınızı bulaşık makinenize atıp yıkayın! Bütün bulaşıklarınızın tertemiz olması için en iyi bulaşık deterjanımız Finish Quantum kullanın.