Sert Su Efsaneleri Çürütüldü

Birçok musluktan sert su akıyor ve bu kötü bir şey değil. Birçok kişi sert su hakkında pek bilgi sahibi değil, içinde ne olduğunu ve bizi nasıl etkilediğini bilmiyor. Burada bazı efsanelere göz atıyoruz ve onları gerçeklerle çürütüyoruz.

1. Efsane: Sert Su Sağlığınız İçin Zararlıdır

Daha önce sert suyun olumsuz sağlık etkileri olduğunu duymuşsunuzdur ama kanıtlar gösteriyor ki sert su yararlı olabilir. Dünya Sağlık Organizasyonu sert suyun insanlar üzerinde olumsuz etkilere neden olduğuna dair kanıt olmadığını ileri sürüyor. Amerika Birleşmiş Devletler Araştırma Konseyi de suda kalsiyum ve magnezyum bulunmasının beslenme desteklerine az da olsa katkıda bulunabileceğini kanıtladı.

2. Efsane: Sudaki Mineraller Kirletici Maddedir

Sert su ile ilgili bazı efsaneler suyun sağlıksız, kirletici maddelerle dolu olduğunu söyler ama bunlar tamamen efsanedir. Sert su bileşenler içerir, özellikle de kalsiyum ve magnezyum. Bunlar suyu kirleten maddelerle, yani dezenfektanlar, mikroorganizmalar ve inorganik kimyasallarla aynı şey değildir.

3. Efsane: Su Yumuşatıcıları Suyu Saflaştırır

İkinci efsaneyle alakalı olarak, minerallerin kirletici madde olmadığı gibi su yumuşatıcıların da suyu saflaştırmadığını da bilmek önemlidir. Su yumuşatıcıları sudaki sert su koşullarını yüksek kalsiyum içeriğiyle kaldırmak veya azaltmak için tasarlanmıştır. Tek amaçları sudan mineralleri toplamaktır. Bu da kimyasalların, tortuların, hatta mikroorganizmaların icabına bakmayacakları anlamına gelir. Bunlardan düzgün bir filtreleme yöntemiyle, hatta karbon filtre sistemiyle kurtulmak mümkün.

4. Efsane: Sert Su Bardaklarda Buğulanmaya Neden Olur

Sert suyun bardaklarınızı etkileyebileceği doğru ama (bardağınıza geri dönüşsüz zarar veren) buğulanmaya neden olmaz. Neden olduğu şey bardağın üzerinde tortu birikmesidir, bu da bardakların çizgili görünmesine neden olur. Ama bu lekelerden kurtulmak kolaydır, tek ihtiyacınız olan Finish Parlatıcı kullanmaktır. Finish Parlatıcı bu minerallerin bardağa yerleşmesini durdurur ve bardaklarınızın pırıl pırıl çıkmasını sağlar.

5. Efsane: Sert Su, Su Isıtıcılarını Mahveder

Sert su kalsiyum karbonat tortusu (veya kireç) üreten öğeler içermesine rağmen, suyun kaynama zamanını artırmaz. Su Isıtıcınızda tortunun etkilerinden endişe ediyorsanız aleti yarıya kadar suyla doldurun ve iki yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin. Bu karışımı dört saat bırakın. Zaman dolunca su ısıtıcınızı boşaltın ve gevşeyen tortuyu temizleyin. Durulayın ve gerekirse yineleyin.