Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Shutterstock 74676901

Misafirlerinizin gözlerini kamaştıracak bir sofra hazırlamak için herkesin merak ettiği birçok nokta var. İster aileniz ister misafirleriniz için sofra düzeni, lezzetli yemeklerinizi sergilemek için çok önemli bir detay. Yaptığınız leziz yemekleri bir de Finish ile tertemiz ve ışıl ışıl yaptığınız bir sofrada mükemmel bir sunum ve düzen ile sevdiklerinize ikram ederseniz, işte o zaman göz kamaştırabilirsiniz.

Yaptığınız yemeklerin lezzeti kadar sofranızın ışıltısı ile de davetlilerinizin gözlerini kamaştırmak için önerilerimize bir göz atın…


Bardaklar
İçki, su veya meyve suyu bardakları servis tabaklarının sağ tarafında olmalıdır.

Tabaklar
Sofrada servis tabağı, salata tabağı, yemek tabağı ekmek tabağı ve çorba kasesi olarak 4 farklı tabak ve 1 kase kullanılmalıdır. 

Servis Tabağı: En alta büyük düz servis tabağı bir diğer adıyla supra tabaklar konulur. Bu tabak ile yemek servisi yapılmaz.
Yemek Tabağı: Servis tabağının üzerine yemek tabağı gelir. Yemekler bu tabakta servis edilir.
Çorba Tabağı (Kasesi): Çorba tabağı yemek tabağının üzerine konulabilir. Sofrada servis yapılır.
Salata Tabağı: Yemek tabağından daha ufak olan bu tabak sofrada sağ üst kısma konulur.
Ekmek Tabağı: Servis tabağnın sol üst kısmına konulur. Diğer tabaklara göre çok daha küçüktür.

Bıçaklar
Sofrada ana yemek bıçağı, ara sıcak bıçağı ve soğuk bıçağı olmak üzere 3 adet bıçak olmalıdır. Bıçaklar sağ tarafta içten dışa doğru ilk olarak ana yemek bıçağı, ara sıcak bıçağı ve en son ordövr yani soğuk bıcağı şeklinde dizilmeliridr. Bıçakların keskin kısımları ise tabağa doğru bakmalıdır.

Çatallar
Sofrada ana yemek çatalı, ara sıcak çatalı, tatlı ve ordövr çatalı olmak üzere 4 adet çatal olmalıdır. Çatallar tabağın sol tarafında içten dışa doğru ilk olarak ana yemek çatalı, ara sıcak çatalı ve ordövr yani soğuk çatalı şeklinde dizilmelidir. Tatlı çatalı ise servis tabağının en üst kısmına konulur. Tabakların yanına üçten fazla çatal yerleştirilmemelidir. İhtiyaç varsa o an sofraya gelmelidir.

Kaşıklar
Kaşık, bıçağın yanında sağ tarafta en dış kısımda durmalıdır. Ancak resmi davetlerde çorba kaşığı tabağın ön tarafında diğer çatal ve bıçaklara dik duracak şekilde yerleştirilmelidir.

Tatlı kaşığı ise servis tabaklarının önüne diğer çatal bıçaklara dik, tabağa parallel şekilde durmalıdır.

Peçete
Peçeteler sofraların en önemli detaylarından biridir. Güzel bir görünüm açısından kumaş peçeteleri tercih etmek gerekir. Peçetelerde farklı katlama yöntemlerini kullanarak, kenarlarına küçük birer not veya hediye yerleştirerek misafirlerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.

Süsleme
Tüm bunların dışında sofranızın ortasına minik bir çiçek yerleştirebilirsiniz. Fakat bu çiçeğin boyutu misaflerinizin birbirini görmesine engel olmamalıdır. Ayrıca masa örtüsünün üzerine küçük sofra süsleri, renkli taşlar veya çiçek yaprakları serpiştirebilirsiniz.