Temizlik Rehberi: Mutfak Aletleri

Hepimiz yaptık: Bütün lavaboyu bulaşık makinesine tıktık, hiç koymamamız gereken şeyleri yıkadık. Mutfağınız büyüdükçe belli bir amaç için üretilen aletlerin sayısı da artar ve bunlar özel bir temizlik gerektirir, yani değerli vaktinizi daha fazla alır. Mutfakta en çok kullanıldığını düşündüğümüz, insanların bulaşık makinesine koymakta tereddüt etmesine neden olabilen aletlerden bir liste oluşturduk, değerli vaktiniz ve emeğinizden tasarruf etmek için bunları başka şeylerle bir araya nasıl koyabileceğinize dair ipuçları verdik.

Rende

Rendenizi kullandıysanız çöp tenekenizin üstünde ona birkaç kez vurup dişlere takılmış olabilecek büyük peynir vb parçalarını düşürün ve alt rafta, tabak tutucularından birine yerleştirin. Suyun ısısı ve baskısı kalan artıkları da çıkartacak.

Çırpıcı/Mikser

Genelde çırpıcılar çabucak yapışan yumurtalar için kullanıldığından dolayı bu alengirli proteinlerden kurtulmanın tek yolu elle yıkamak gibi görünebilir. Ama tek yapmanız gereken, onu suyun ve deterjanın ulaşabileceği üst rafa yatırmak ve yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum bulaşık makinesi deterjanı kullanmak. Bu deterjan, ön yıkamada bütün kurumuş inatçı lekeleri söküp atar.

Dilimleyici

Bunun işi basit. Alt rafta tabak tutucularına yatırın, su her tarafına ulaşsın. Böylece bütün meyve ve sebze suları, parçaları ve tohumları yıkanıp gidecek.

Sarımsak Ezici

Sarımsak ezici hakkında hatırlanması gereken önemli şey, bulaşık makinesi deterjanı ve suyun küçük deliklere ulaşıp oralardan akmasıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu, onu çatal bıçak sepetine yerleştirmektir ama iki kolunu iki ayrı bölmeye koymalısınız. Böylece bulaşık makinesindeki parçalar itilip kakılsa bile ezici kapanmaz ve sarımsak içeride hapsolmaz.

Patates Ezici

Bunların garip şekli ve üstlerinde kalan nişastalı yiyecek, bulaşık makinesinde nereye koyulacaklarına karar vermeyi zorlaştırıyor. En iyi çözüm, yapabiliyorsanız üst rafı alçaltmak ve eziciyi düz düzeyi altta kalacak şekilde rafa yerleştirmektir. Bu, bulaşık deterjanı ve suyun gereken yerlere girmesini sağlamakla kalmaz, raftan düşmesini veya kayıp gitmesini de engeller.

Bu talimatları uygulayın, başka aletler için de denemeler yapın, her zaman bir çözüm olduğunu göreceksiniz. Önce imalatçının talimatlarını gözden geçirin çünkü bazı aletler, örneğin dondurma kaşıkları ısıya duyarlı bileşenler içerebilir. Ne var ki bulaşık makinesini doldurup ardından bulaşıkları yıkamakla bir daha asla zaman harcamayacaksınız.