Yemeklere İmzanızı Atın: Dünyadan Pişirme Kapları

Seyahati bu kadar harika yapan şeylerden biri, nereyi ziyaret ederseniz edin, oranın yerel mutfağını tatma fırsatına sahip olmaktır. Her ülkenin gerçekten benzersiz tatma deneyimleri sunan lezzetleri vardır ve bu duyumlar seyahat hatıralarınızla tam manasıyla iç içe geçer. Bundan dolayı,  o lezzetleri evinizde rahat rahat tekrarlamak istemeniz doğal ama bunu yapmak genelde alışık olduklarımızdan/yıkamaya alıştıklarımızdan çok farklı olan özel pişirme kapları gerekir. İmzanızı atabileceğiniz birkaç farklı “yemeğe”, menşeilerine, kullanım alanları ve pek tabii ki nasıl temizlenebileceklerine göz atacağız (bunlardan bazılarını biliyorsunuzdur, bazılarını da yeni duyabilirsiniz).

Wok tava: Wok, Çin’de ortaya çıkmış bir tür tavadır ama dünyanın dört bir yanında artık çok yaygındır. En belirleyici özelliği şeklidir çünkü yuvarlak bir dibi vardır. Wok birçok farklı pişirme yöntemi için kullanılabilir ama en iyi bilinen kullanımı karıştırarak sotelemedir çünkü hafifçe yuvarlatılmış kenarları ve altı yiyecekleri çevirmeyi kolaylaştırarak eşit bir pişirmeyi garanti eder. Dökme demir wok tavalar bambudan yapılmış özel bir wok fırçasıyla temizlenmelidir ama Çin dışındaki evlerdeki wokların çoğunluğu paslanmaz çelik veya alüminyumdan yapılır. Bunlar bulaşık makinesinin alt rafına yerleştirilebilir. Epey büyük oldukları için dönen fıskiye kollarından hiçbirini engellemediklerinden emin olmak gerekir.

Kasserol :Kasserol genelde yemek ismi olarak kullanılır ama aslında kabın adıdır, içinde pişirilen şey adını ondan sonra almıştır. Şaşırmayın; kasserol nispeten modern bir icat. Kökeni 19. yüzyıla uzansa da bugün bildiğimiz kasserol ancak 20. yüzyılda Amerikalılar tarafından gerçek bir pişirme kabı haline getirildi. Yeni ortaya çıkan materyaller, örneğin hafif metaller ve düşük termal genleşen cam ile bu kolay yemek pişirme yöntemi herkesin kullanımına sunuldu. Kullanılma şekillerinden dolayı kasserollerle genelde fırınlanmış yemekler yapılır ama esasen ön yıkama işini yapan yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum kullanılırsa bulaşık bu durum sorun olmayacaktır.

Tajin: Tajin, adını servis edildiği kaptan alan başka bir yemektir ve ikisi genelde karıştırılır. Bu yemek kapları tamamen doğal kilden yapılır ve iki parçadan oluşur: düz tabanlı ve alçak kenarlı bir tabak ile pişirme sırasında tabanın üstüne kapatılan uzun, koni biçimli bir kapak. Kapağın şekli bütün buharlaşan sıvıları tabana geri döndürmek için tasarlanmıştır. İlk başta kızgın mangal kömürü üzerinde kullanılmak için üretilseler de bugün modern fırınlarda hatta ocakta da kullanılabilirler. Tuhaf şekillerine rağmen, tajin sırlanmışsa bulaşık makinesinde kullanılabilir ama her zaman imalatçının talimatlarını kontrol etmekte fayda var.

Kaklon: Kaklonu herkes duymamıştır ama birçok kişi onun içinde bir şey pişirmiştir: fondü. Fondü, biraz 1970’li yılların nostaljisi olarak görülse de son zamanda popülerliği bir şekilde geri geldi. Fondü üzerinde Fransa ve İtalya hak iddia ediyor ama onun büyük ölçüde İsviçre ile ilgili olduğu düşünülüyor çünkü İsviçre, bu kayak sonrası lüksle ayrılmaz biçimde bağlantılı. Kaklon, ısıyı sürekli yukarı vermesi için tasarlanmış ama peynirin yanmasına izin vermeyen seramik bir çömlek. Buna rağmen alta muhtemelen bir tabaka peynir yapışacak, o yüzden onu bulaşık makinesine koymadan önce bu tabakayı çıkarmayı ihmal etmeyin.

Özel ürünlerin üzerindeki etiketlere dikkat edin ama gıda yolcuğunuza da güvenle devam edin çünkü en iyi bulaşık deterjanı Finish var. Artık böyle bulaşıklar sizi standart tabaklarınız ve tencerelerinizden daha fazla zorlamayacak.