Bulaşık Makinesi Tabletini Neler Oluşturur?

Gizli kahramanınız

Bulaşık makinesini yerleştirme ve çalıştırma işlemi günlük rutinimiz bir parçası olduğundan, bulaşıklarımızı temizleyen tablet üzerine pek düşünmeyiz. Yine de, bu akıllıca tasarlanmış ürün olmadan, akşam yemeği veya bir pazar kahvaltısı sonrası çıkan bulaşıklar makineye girdikleri kadar kirli çıkacak ve bir gece önceki fırında makarnanın kalıntıları ertesi sabah hala delil olarak kalacaktır.

Küçük ama güçlü

Bulaşık makinesi tabletinden çok şey bekliyoruz. Elbette tabletler, yumurtadan çaya farklı lekelere etki edebilmeli ve camdan plastiğe kadar bir dizi malzemede etkili ve güvenli bir şekilde kullanılabiliyor olmalıdırlar. Bulaşıkları temizlemek için suyun yumuşamasına yardımcı olmalı,  kalıntı bırakmadan size mükemmel parlaklık sunmalı ve durulama gerekmeyecek şekilde kireç tortusu veya kir tabakası bırakmadan çözünme sağlamalıdırlar. Son olarak önemli noktalardan bir tanesi de - yemeklerimizi yediğimiz tabak ve çatal bıçaklara her gün temas ettiklerinden - kullanımlarının güvenli olmasıdır.

İşte burada bilim işin içine giriyor

Bulaşık makinesi tabletleri, çeşitli aktif maddelerden (temizlemek ve suyun sertliğini gidermek için), ağartıcı maddelerden (ağartılabilen lekeleri çözmek için), enzimlerden (nişasta ve protein esaslı gıdaları parçalamak için) ve parlaklık sağlamak için yüzey aktif maddelerden oluşurlar. İçerisinde ayrıca parçacıkların ayrıştırılması ve tüm aktif maddelerin suya hızlıca karışmasından sorumlu olan parçalayıcılar gibi ilave maddeler de bulunmaktadır. Bu uzun araştırmalar sonucu titizlikle hazırlanmış kimyasal bir bileşimdir. Bulaşıkları temizlemenin bir diğer anahtarı da çoğu bulaşık makinesinin uyguladığı yüksek sıcaklıktır. Sıcaklık yağların çözülmesinde daha iyi sonuç verirken, enzimler ise düşük sıcaklıklarda nişasta ve proteinin temizlenmesinden sorumludurlar. Dolayısıyla bulaşık yıkama döngüsünde görevlerini hızlıca yerine getirirler ve böylece suyun sıcaklığı arttıığında etkisiz hale gelip, işlerini bitirir ve çekilirler.  Akıllıca değil mi?

Denendi ve test edildi

Yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum çok bölmeli teknolojisiyle zorlu kirlerin üstesinden gelir. 3 kısımdan oluşan tabletin toz deterjan kısmı zorlu lekeleri yok eder, jel ise yağların üzerinde etki eder. Likit powerball ise mükemmel parlaklık sağlar. Bir bulaşık makinesi deterjanının sınıfı geçmesi için yağ tabakaları, protein gibi zorlu lekeler ve kireç kalıntıları üzerindeki etkisi ve durulama ve kurutma döngüsü esnasında parlaklık sağlama performansı açısından defalarca test edilir. Yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum tablet, Arçelik, Beko, Bosch, Siemens, Samsung ve LG gibi lider bulaşık makinesi üreticilerinin 1 numaralı önerisidir.

İşte, artık biliyorsunuz!  Bulaşık makinesi tabletinin arkasındaki bilim, titizlikle hazırlanan bir kimyasal bileşimdir. Size düşen ise parlayan bulaşıklarınızın tadını çıkarmaktır.