Bulaşık Parlatıcı Ne İşe Yarar?

Bulaşık makinesi deterjanının ne işe yaradığı hakkında hemen herkesin fikri olmasına karşılık, “bulaşık parlatıcı nedir” konusu net değildir. Parlatıcı, bulaşıkların yıkanması sürecine yönelik değil; daha çok tabakların, kaselerin, bardakların, çatal – bıçakların üzerindeki suyun alınmasını sağlayan üründür. Dolayısıyla, parlatıcının özellikle bulaşıkların kurutulmasına yardımcı olduğu söylenebilir.

Bulaşık parlatıcı ne işe yarar, parlatıcı nasıl kullanılır, parlatıcı ayarı nasıl yapılır, parlatıcı nereye konulur ve parlatıcı ayarı kaçta olmalı gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bulaşık Parlatıcı Nedir?

Parlatıcılar surfaktan adı verilen ve suyun yüzey gerilimini azaltan maddeyi içerirler. Bu nedenle, makinenizde Finish Parlatıcı kullandığınızda, su, bulaşıkların üzerinde damlacıklar halinde birikmeyerek, bulaşıkların üzerinden kolaylıkla kayar. Hem su lekeleri önlenmiş olur hem de bulaşıklar parlaklık kazanır. Tabaklarınızın, bardaklarınızın, çatal – bıçaklarınızın makinenizden lekesiz ve kuru şekilde çıkmasını sağlayan ürün parlatıcıdır.

Parlatıcı Nasıl Kullanılır? Parlatıcı Nereye Konulur?

Sudaki kireç özellikle bardakların üzerinde lekeler bırakır. Bu lekelerin oluşumunun önlenmesinin tek yolu makinenizde parlatıcı kullanmaktır. Aynı şekilde bulaşıkların üzerinde tortu birikmemesi ancak parlatıcı ile mümkün hâle gelir. Yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum gibi süper güçlü tabletler hem deterjanı hem parlatıcıyı bir arada bulundurarak, pratik bir kullanım sunar. Dilerseniz deterjan ve parlatıcıyı ayrı ayrı; dilerseniz iki işlevi beraber sunan bu ürünleri kullanabilirsiniz. Bulaşık makinenizde, parlatıcı yerine bu amaçla üretilen özel ürünler dışında sirke gibi ürünler kullanmanın makinenizin özellikle plastik aksamı açısından zararlı olduğunu unutmamalısınız.

Parlatıcı, makinenin kapağında yer alan parlatıcı gözü içerisine konur. Parlatıcı gözü, deterjan gözünün hemen yanında yer alır. Haznenin kapağı açılarak, ürün yavaşça delikten içeriye dökülür. Saydam görünüm kaybolup, hazne doluncaya kadar sıvı koyma işlemine devam edebilirsiniz. Daha sonra haznenin üzerinde bulunan ve genellikle 1 ile 5 arasındaki kademelerden biri seçilerek, yoğunluk ayarı yapılmalıdır.

Parlatıcı Ayarı Nasıl Yapılır? Parlatıcı Ayarı Kaçta Olmalı?

Parlatıcı yoğunluk ayarı, numaralandırılmış kademelerden biri seçilerek yapılır. Bu seçimde şebeke suyunun sertlik derecesi, kireç seviyesi dikkate alınmalıdır. Ortalama sertlikteki şebeke suyu için orta kademelerden birini seçebilirsiniz. Bulaşıkların parlaklığından istediğiniz sonucu alamıyorsanız kademeyi bir sonraki yıkamada artırabilirsiniz.

Yıkamalarınızda en etkin sonucu almak için bulaşık makinenizde Finish Parlatıcı kullanabilirsiniz. Bu ürünler arzuladığınız temizlik ve parlaklığı sağladığı gibi, bulaşıklarınızın cam aşınmasına karşı korunmasına da yardımcı olur. Özellikle bardaklarınız Finish parlatıcı ile her yıkamada korunduğu için, alındığı günden itibaren daha uzun süreler parlaklığını korur.