Finish Tuz’un Yararları

 

Finish Tuz

Bulaşık makinenizin kapağını açıp bardakları ve tabakları yeterince temizlenmemiş görmek sinir bozucu olabilir. Su benekleri ve lekeler bulaşık makinesi kullananların er ya da geç karşılaştığı yaygın sorunlardandır.  Ne var ki, Finish Bulaşık Makinesi Tuzu gibi kolay bir çözüm var. Bulaşık makinesi tuzu, sert suyu yumuşatmaya ve kireç tortusunu azaltmaya yardım ederek bunları önleyebilir. Bu rehber, bulaşık makinesi tuzunun yararlarını ve uzun vadede bulaşık makinenizin performansını nasıl artırabileceğini inceleyecek.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nedir?

Bulaşık makinesi tuzu, sofra tuzu ve kaya tuzunda da bulunan sodyum klorür maddesinden oluşur. Ancak, yemek için kullanılan tuzlardan farkı sadece bulaşık makinesi için üretilmiş olması ve yemek tuzlarının içinde bulunan demir ve karbonat gibi maddeleri içermemesidir. Bulaşık tuzu, bulaşık yıkama işleminden istenilen sonucun alınabilmesini ve bulaşıkların çizilmemesi için sert şebeke suyunun yumuşatılmasını sağlar. Şebeke suyunun içerisinde çok fazla kalsiyum ve magnezyum olması suyun sert olmasına neden olur. Oysa,bulaşık tuzu çözündüğünde ortaya çıkan sodyum klorür, yumuşatma ünitesindeki kalsiyum ve magnezyum maddelerinin yerini alır. Bulaşık makinesinde kullanılmak üzere özel olarak granule edilen Finish Bulaşık tuzu, makinenizin parçaları üzerinde birikerek performans kaybına yol açabilecek kireci önler. Ürün, yıkama süresince bulaşıklarınızla temas etmez. Bulaşık tuzunun normal sofra tuzuna oranla daha iri tanecikli, granül halinde olmasının nedeni yavaş yavaş çözülmesini sağlamak içindir. Daha ince taneli veya toz halinde olması, yumuşatma ünitesinin tıkanmasına neden olur.

Kireç Tortularını Önler

Finish bulaşık makinesi tuzunun bulaşığınıza yararlı olmasının en önemli nedeni, kireç tortusu oluşmasını önlemesidir. Bunu, su yıkama odasına akarken onu yumuşatarak yapar. Su sertliği bölgenizdeki tedarike bağlıdır ve deterjanlarınızın üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Sert suyu olan bir alanda yaşıyorsanız sudaki kireç, fıskiyeleri tıkayabilir ve ısıtma bileşenlerini etkileyebilir.  Bulaşık makinesi tuzu kullanınca su yumuşar ve makinenizdeki tıkanıklıklar pek mesele haline gelmez.

Artık Lekeler ve Su Benekleri Yok

Finish bulaşık makinesi tuzu kullanılmadığında lekeler ve su benekleri kalıcı bir sorun haline gelebilir. Bu lekeler, su tedariki sertleştiğinde meydana gelir, deterjanın daha verimsiz performans göstermesine neden olur. Bulaşık makinesi tuzu suyu yumuşattığı için bu yoğun kireç tortuları ve diğer döküntüler bulaşık makinenizde birikmez ve bulaşıklarınızın daha temiz görünmesini sağlar.

Bulaşık Tuzu Nasıl Kullanılır? 


Bulaşık makinesi tuzu, sadece bulaşık makinesinde kullanılmak üzere üretilmiş, makinenin tuz bölümüne, uyarı lambası yandıkça eklenmesi gereken küçük taneli maddedir. 

Bulaşık makinesi tuzu nedir, bulaşık tuzu nasıl kullanılır, bulaşık tuzu nereye konulur, bulaşık tozu nasıl konulur ve bulaşık tuzu ne kadar konur gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Konulur, Bulaşık Tuzu Nereye Konulur?

Makineye giren şebeke suyunun düzenli olarak yumuşatılabilmesi ve makinenin zarar görmemesi için makine tuzunun bittikçe yenilenmesi gerekir. Bu işlem makine çalıştırılmadan önce gerçekleştirilir. Yeni alınan makinelerde tuz koyma işlemi yapılmadan önce hazneye 1 litre su eklenmesi gerekmektedir. Tuz haznesi makinenin içinde, bulaşık sepeti öne doğru çekildiğinde, sepetin altında bulunur. Kapaklıdır. Kapağı saatin ters yönünde açıp, tuzu doldurduktan sonra saat yönünde çevirerek kapatabilirsiniz. Tuzun makineye genellikle bulaşık makinesi ile birlikte verilen tuz hunisi yardımıyla doldurulması kolaylık sağlar.

Bulaşık Tuzu Ne Kadar Konur?

Makinenin mevcut tuzu azaldıkça ikaz lambası yanar. Bu ikazı gördükçe, tuzu hazne doluncaya kadar veya ürün tamamen bittiyse yaklaşık 2 kg koyarak hazneyi doldurabilirsiniz. Kullandığınız şebeke suyunun sertlik derecesini öğrenmeniz de ne kadar sıklıkta tuz kullanmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir. Genel olarak ayda bir kez, bulaşık makinesi tuzunu eklemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Makinenizde sadece Finish Bulaşık Tuzu kullanmanız, suyunuzun sertlik derecesi nasıl olursa olsun, bulaşıklarınızın son derece temiz ve ışıltılı olmasını mümkün kılacaktır.