Hijyen Açısından Bulaşık Makinesinin Faydaları Nelerdir?

Düşünmek korku verici olabilir çünkü burası yemeklerinizi hazırladığınız yer fakat mutfağın banyo da dahil olmak üzere evinizdeki tüm odalardan daha fazla bakteri barındırdığını biliyor muydunuz ?

Süngerler ve Mutfak Havluları Mikroplar için Bir Üreme Yeri Haline Gelebilir

Potansiyel olarak zararlı mikroplar mutfak bezlerinizi ele geçirirken süngerler evinizdeki bir numaralı mikrop kaynağıdır.1 Mikroplar nemli, sıcak ortamlarda gelişmektedir ve dolayısıyla mutfak süngeri harika bir üreme yeridir.

Kurulama bezleri de aynı şekilde bulaşıkları, elleri ve tezgah üstlerini kurulamak için kullanıldığında mikrop yuvası haline gelmektedir. Bu yüzden bulaşıklarınızı potansiyel bakteri yuvası olan unsurlarla yıkıyor ve kuruluyorsanız, sizce bulaşıklarınız düşündüğünüz kadar temiz olabilir mi?

Yüksek Sıcaklık Mikropları Öldürür

 Elleriniz 60°C veya üzeri sıcaklıklara dayanabilir mi?

Bulaşık makinelerindeki su kalan bakterilerin ölmesine yardımcı olmak için yüksek sıcaklıklarda ısıtılır ve çatal kaşıklarınız, tabaklarınız ve bardaklarınız hijyenik temizliğe kavuşur ve yeniden kullanıma hazır hale gelir. Elde yıkamada çatal kaşıklarınızda ve çanaklarınızda yer alan mikroplardan kurtulacağınızın garantisi yoktur.

Küçük çocuğunuz varsa, biberonlarınızı düzenli olarak sterilize etmeniz gerekir ve biberon sterilizasyon aleti mutfağınızın değerli bir alanını kaplayabilir. Neyse ki bulaşık makineniz 60°C'ye ulaştığında, bebek biberonları sterilize edilecek ve ayarlanan döngü bittikten sonra kullanıma hazır olacaktır. Ancak biberonları bu şekilde sadece 8 aydan büyük çocuklar için sterilize etmeniz tavsiye edilir.

Kısa programda bile bulaşık makineniz ellerinizin lavaboda dayanabileceğinden çok daha yüksek sıcaklıklara ulaşmakta olup aileniz ve çocuklarınız için risk oluşturan mikropları öldürmeye yardımcı olmaktadır.

Bulaşık Makinesini Bu Kadar Etkili Yapan Nedir?

Kısaca, sıcak su ve güçlü deterjanlar  belli miktarda suyla birlikte (yükleme başına kabaca 10,5 litre) ısıyla dezenfeksiyona ve temizliğe yardımcı olur. Bulaşıklarınızı elde yıkarken dikkatiniz elleriniz ve yıkama işlemi arasında dağılır. Örneğin, kullanacağınız su sıcak olmalı ancak ellerinizin dayanabileceğinden daha sıcak olmamalıdır ve bulaşık deterjanınızın bulaşıklarda etkili ancak ellerinize karşı nazik olması gerekmektedir.

Bulaşık makineniz varsa, sıcaklık bir sorun değildir; bu sizin sofra takımlarınızda oluşan kire ve bakteriye karşı en büyük dostunuzdur. Katı yağlar akmaya meyilli olan sıvı yağlara göre yüzeylere daha iyi yapışır ve dolayısıyla katı yağları sıvı yağlara dönüştüren yüksek sıcaklık en yapışkan ve yağlı tabakları temizlemek için şarttır.

Finish Quantum gibi bulaşık makinesi deterjanlarının her biri bulaşıkların temizlenmesinde farklı bir rol oynayan çeşitli  etken maddeler içermektedir ancak işin zor tarafı tüm bunların farklı optimum koşullar altında bir arada çalışmasını sağlamaktır.

Raf tasarımından suyun makine içine nasıl püskürtüldüğüne kadar modern bulaşık makineleri genelde elde yıkamadan daha iyi olmalarını sağlayan özelliklere sahiptir. Bulaşık makinelerindeki kapalı ortamda Finish Quantum Süper Güçlü Powerball vaktinizi bulaşık ovalayarak harcamamanız için işe koyulmaktadır. Sadece bulaşıklarınızı makinenize dizin ve gerisini makinenize ve deterjanınıza bırakın!