Bulaşık Makinenizin Düşük Performans Gösterme Nedenleri

 

How does a Dishwasher Work

Bulaşık makineleri bulaşık yıkamayı çok kolaylaştırıyor. Bulaşıkları tek tek elde yıkamaktansa bütün tabak, tencere, tava, çatal, kaşık ve bıçaklarınızı bir seferde yerleştirmek ve kısa bir süre sonra tertemiz, ışıl ışıl ve kupkuru çıkarmak çok güzel bir his! Ama her 99 mükemmel yıkamaya karşılık bir tane bulaşıklarınızı tam olarak temizlememiş yıkamayla karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda düşük performans nedenlerinin birkaçına değinirken size gelecekte her zaman mükemmel sonuçlar almanız için ipuçları vereceğiz.

Belirtiler

Düşük performansla çalışan bir bulaşık makinesinin birkaç tipik belirtisi vardır. Ana belirti yıkamadan sonra temizlenmemiş tabaklar, tavalar ve çatal bıçaklardır ama diğer belirtiler arasında tıkanıklık (bulaşık makinenizin dibinde su kalması) veya hoş olmayan kokular sayılabilir. Bunlar bulaşık makinesinin bir kısmının gerektiği gibi performans göstermediğine işaret edebilir.

Nedenler

Bulaşık makinenizi temizlikten alıkoyabilecek birçok şey vardır. Sert su tortuları suyun yeterli ölçüde boşaltılmasını veya püskürtülmesini önleyebilir. Başka bir neden ise bazen bulaşık makinenizin devrini tamamlayamaması ve orta yıkamadaki suyun bu yüzden bulaşık makinenizde kalmasıdır.

Ne var ki bulaşık makinenizin en yüksek performansını gösterememesinin baş nedeni derinlemesine bir temizlik gereksinimi de olabilir. Tıkanıklıklar, birikmeler ve daha fazlası Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisi ile çözülebilir.

Çözüm

  1. Parçaları elle kontrol edip herhangi bir tıkanıklık olup olmadığına bakın. Bunlar, bulaşık makinenizin filtresine sıkışmış büyük yemek parçaları veya küçük kap kacak parçaları olabilir. Herhangi bir şey bulursanız filtreyi kaldırın ve içindekileri boşaltarak yeniden takın.
  2. Elinizle zor bölgeleri, mesela bulaşık makinenizin köşelerini,  menteşelerini, hatta fıskiyenin deliklerini ovalamak daha büyük tıkanıklıkları yerinden oynatmanızı sağlar. Ama bulaşık makinenizin geneli için uygun bir temizlik maddesi işin büyük bölümünü halledecek ve boruları da temizleyecektir.
  3. Son olarak, çamaşır makinenizi düzenli olarak her ay bir defa temizleyin. Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisi yağı ve kireci temizler, bulaşık makinenizin tıkanıklıklarını açar ve performansının doruğunda çalışmasını garanti eder.