Bulaşık Makinesindeki Koku Nasıl Giderilebilir?

Kötü koku her an her yerde bizi yakalayabilir. Yediğimiz bir yiyecekten sonra nefesimizde, sigarasını söndürüp otobüse binen birinin nefesinde, bozulan yiyecekler yüzünden buzdolabında ve aslında işi temizlemek olan bulaşık makinesinde. Bulaşık makinesindeki koku sebebi tamamen yiyecekler veya içecekler değildir. Başka tortular da kokudan sorumludur. Önce hangi yiyeceklerin bulaşık makinesinde kokuya neden olabileceğinden, sonra da özellikle bulaşık makinesinde koku yaratan faillerden bahsedelim.

Kötü Kokan Yiyecekler ve İçecekler

Her yiyeceğin kendine has kokusu var. Bazıları gerçekten de çok lezzetli ve vazgeçmek mümkün değil. Ne yazık ki bazı kokulara dayanması oldukça zor. Ağzınızda ve ter bezlerinizde kokuya neden olan yiyeceklerle bulaşık makinenizde kokuya neden olan yiyecekler birbirinden genelde farklıdır.

Örneğin alkol, kuşkonmaz, kahve, köri, kimyon ve kırmızı et yemek veya çok az yeşillik tüketmek ağzınızı kokutabilir. Soğan ve sarımsak kokusu sadece ağzınızdan değil terinizden de çıkabilir. Ama bunlar bulaşık makinesi deterjanı ile ortadan rahatlıkla kalkan kokulardır.

Bulaşık makinesini zorlayan kokulara gelince, bu konuda yağlı yiyecekler, kızartmalar ve balıklar açık ara önde. Bu tür bulaşıkları elde temizlemek zaten ömür törpüsü. Bulaşık makinesine atarken de fazlalıkları temizlemek bulaşık makinesine bu yiyecek parçalarının sıkışmasını önleyecek ve koku ihtimalini epey azaltacaktır.

Kötü Kokan Bulaşık Makineleri

Bulaşık makinelerinin kötü kokmasına neden olan birçok şey var. Yiyecekler dışında sert su da bulaşık makinenizin kokusunu etkiler. Özetle, makinenizde bir şey biriktiğinde koku yapması muhtemel. Bulaşıklarınızı, yemek kırıntılarını ve kalıntılarını mümkün olduğunca dökerek makineye yerleştirin ama tortulara engel olamayacağınız için düzenli olarak bulaşık makinesini de temizlemeniz gerekecek.

Arada belli kısımlarda bir şeyler birikmiş mi diye kontrol edebilirsiniz. Filtre ve fıskiye en çok kalıntının biriktiği ve temizliği en çok etkileyen yerlerdendir. Özellikle filtredeki yemek artıkları bekledikçe daha ağır kokabilir.

Bulaşık makinesini kokutan iki şey daha var. Biri çok kirli bulaşıklar, diğeri de çok temiz tabaklar! Nasıl mı? Kirli tabaklarınızı uzun süre beklettiğinizde yukarıda kötü koku yaydığını söylediğimiz yiyeceklerin hepsinin kokusu makinenize sinecek. Peki ya temiz bulaşıklar? Bildiğiniz gibi bulaşık makinesi son aşamada bulaşıklarınızı yüksek sıcaklıkta kurutur. Eğer kapağı açıp havalandırmazsanız bu buhar içeride tabaklarınızla birlikte kapalı kalarak kokuya neden olabilir.

Ne kadar dikkatli davranırsanız davranın bulaşık makinenizin de bulaşıklarınız gibi yıkanmaya gerek duyabileceğini unutmayın.  Bulaşık makinesinde koku gidermek için Finish Bulaşık Makinesi Temizleyicisi ve Finish Deo ideal.  Bulaşık makinenizi hiç vakit kaybetmeden kolaylıkla temizleyin, bulaşık temizliğinde maksimum performansı yakalayın.