Bulaşık Makinesine Koymamamız Gereken Şeyler

Bulaşık makinesine neler koyabileceğinizden daha önce bahsetmiştik. Finish bulaşık deterjanları ile tabaklarınızdaki, çatak bıçak ve kaşıklarınızdaki kurumuş lekelerin tarih olacağını, tencere ve tava gibi büyük parçaları, gümüşlerinizi ve kristallerinizi gönül rahatlığıyla yıkayabileceğinizi artık biliyorsunuz. Bardaklarınızı doğru yerleştirip Finish Parlatıcı ile buğulanmalarını önledikten ve makinenizin içerisini de ara sıra Finish Bulaşık Makinesi Temizleyici ile temizledikten sonra mükemmel sonuçlar elde etmemeniz için hiçbir neden yok.

Ama bulaşık makinenizin ve koyacaklarınızın da bazı sınırları var. Bulaşık makinenize neler koymamanız gerektiğini sizin için derledik. Eşyalarınızın ve makinenizin ömrünü uzatmak için bunlara dikkat etmeniz önemli.

  1. Ahşap eşyalar: Salonda kullandığınız bir ahşabı daha iyi temizlenmesi için bulaşık makinesine koymakta sıkıntı yok, iyi cilalanmış bir tahta kaşığı koymanızda da. Ama yemek için kullandığınız delikli veya çatlak bir yapısı olan cilasız eşyalarınız varsa dikkatli olmakta fayda var. Örneğin kesme tahtaları, bulaşık makinesi Finish’i püskürtmeden önce diğer bulaşıklardan gelecek bakterileri emerek içine hapsedebilir. Bir dahaki kullanımınızda da bu bakterileri yiyeceklerinize geçirebilir. Ne yaparsanız yapın kesme tahtanızı veya diğer ahşap eşyalarınızı tam olarak temizleyemezsiniz. O yüzden ara sıra hepsini yenilemekte fayda var.
  2. Çok uzun veya çok büyük mutfak eşyaları: Bulaşık makinenizi yerleştirirken fıskiyelerin rahatça hareket etmesini engelleyen eşyaları koymamanız daha iyidir. Bu eşyalar fıskiyeleri engelleyebilir, kırılarak veya devrilerek başka bulaşıklarınıza zarar verebilir. Özellikle değer verdiğiniz tabak veya bardak takımları varsa bu eşyaları ayrı yıkamayı deneyebilirsiniz.
  3. Boyası soyulmuş eşyalar: Finish Quantum gibi kaliteli bir bulaşık deterjanı kullanırsanız eşyalarınızın boyası ve cilası zarar görmez. Ama hali hazırda boyası kalkmış ve dökülmeye yüz tutmuş eski eşyalarınız (bulaşık da olabilir biblolar da) fıskiyenin püskürttüğü sudan etkilenerek kopabilir. Ama elde yıkama da aynı şekilde zarar verecektir. O yüzden kuru ve daha hafif temizlik yöntemleri deneyebilir veya söz konusu parçayı yenilemeyi düşünebilirsiniz.
  4. Plastik ambalajlar: Plastik mutfak eşyalarınız bulaşık makinesinde kolayca yıkanabilir ama ambalajlar konusunda dikkatli olmak gerekebilir. Yoğurt kabı veya dondurma kabı gibi saklama kabı yapılmaya çok müsait parçaları bulaşık makinesinde veya elde yıkamak yerine atmak daha mantıklı. Çünkü bu ambalajlar ucuz malzemeden atılmalık üretilirler ve yiyecekler için uzun süre kullanmak zararlı olabilir. Plastiğin pratikliğinden vazgeçemiyorsanız en iyisi uzun süreli kullanıma uygun üretilmiş plastik, melamin kullanmak.

Finish Quantum ile geri kalan bulaşıklar hakkında endişelenmenize veya onların bir kısmını elde yıkamak için vakit ayırmanıza gerek yok. Bulaşıklarınızı yerleştirin ve bırakın, Finish bulaşıkları sizin için temizlesin. Size sadece arkanıza yaslanıp sevdiğiniz diziyi izledikten sonra makineyi boşaltmak kalsın.