Bulaşık Makinesine Yerleştirmesi En Zor Olan Şeyler

Hepimizin mutfak dolaplarında bize hediye olarak gelmiş ama hiç kullanmadığımız borcamlar veya nereden geldiğinden pek emin olmadığımız acayip şekilli bardaklar vardır. Bu parçalar genelde dolabın arkasını boylar ve tek bir nedenden ötürü toz toplar: Temizlenmeleri zordur. Bulaşık makinenize bazı zor parçaları yerleştirme zamanı geldiğinde size yardım edecek bazı yararlı ipuçları burada.

Aşağı raftan uzun ve ağır parçalarla başlamak, sonra üst rafta kupalar, bardaklar ve plastiklerle devam etmek doğru olandır.

Tencereler ve tavalar

Daha büyük parçalar, örneğin tencereler ve tavalar alt rafa yerleştirilmeli. Fırın rafları ve tepsileri gibi şeyler rafın yanlarına yanaştırılarak suyu engellememeleri ve başka bulaşıklar için mümkün olduğu kadar yer bırakmaları sağlanabilir. Tencereler fazla yer kaplayabilir ama içten ve dıştan hala temizlenebilecek şekilde stratejik biçimde yerleştirilebilirler.

Bardaklar

Birçok bardak (bulaşık makinesindeki her şeyin sağlam durduğuna emin olduktan sonra) üst rafta sorunsuz yıkanabilir. Ne var ki şampanya kadehleri veya sürahiler gibi bazı çok uzun parçalar, başka parçaların sığması için alt rafa yerleştirilebilir.

Kap Kacak

Çatallar ve kaşıklar, çatal bıçak sepetine sapları aşağıda olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bıçaklar iki türlü de konulabilir ama sapları yukarıda olursa daha kolay çıkartabilirsiniz. Spatula, kepçeler ve maşalar gibi daha büyük parçalar, çatak bıçak sepetine düzgün yerleştirilmezse sorunlara neden olabilir. Daha uzun parçaları üst rafta kupalar ve bardakların arasında yatık halde yerleştirebilirsiniz.

Plastikler

Bulaşık makineniz eski bir modelse ve genelde aşağıda bulunan açıkta ısıtma öğesi varsa plastiklerinizin alt rafta yıkandıkları zaman yamulma ihtimali vardır, dolayısıyla plastikleri üst rafta kupa ve bardaklarla birlikte yıkamak doğru olandır.

Ivır zıvırlar

Yumurta kapları gibi garip şekilli kaplar veya büyük tabaklarda, onlara bulaşık makinenize en iyi yeri bulmak için biraz deneme yanılma sürecine ihtiyacınız var. Alt raf genelde başlamak için iyi bir yerdir, merkezde bir sürü yer kalmasını ve suyun akışının engellenmemesini sağlar!

İşte bu kadar! Umarız bu yararlı rehber, dolaplarınızın arkasında nelerin toz toplayabileceği konusunda canınızı daha fazla sıkmaz ve gelecek haftaki partinizde veya pazar günkü kahvaltınızda size daha fazla seçenek sunar.