Bütün Bulaşıklara Yer Var!

Yemek bir sanat olduğu kadar, yemek sonrası bulaşıkları makineye yerleştirmek de bir sanattır. Herkesin bir bulaşık yerleştirme alışkanlığı vardır ve bu alışkanlık genellikle kendiliğinden oluşur. Kimi daha sıkışık yerleştirir, kimi daha geniş aralıklar bırakarak tüm bulaşığı birkaç seferde yıkar.

Finish olarak hem bulaşıklarınızı koruyacak, hem de tasarruf etmenizi sağlayacak bir bulaşık yerleştirme stilimiz var. Önerilerimizle yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum Tablet’in mükemmel temizlik gücü birleşince mutfağınızda bulaşıktan eser kalmayacak!

Bulaşık yerleştirme stili

Bulaşık sepeti bir bulmaca gibidir. Her bulaşık çeşidinin ayrı bir yeri vardır. Gerektiği şekilde bulaşıkları yerleştirmeden ne yerden tasarruf edebilirsiniz, ne de bulaşıkların birikmesini önleyebilirsiniz. Örneğin üst rafa tabakları ya da tencereleri dizerseniz hem yer konusunda sıkıntı yaşarsınız, hem de alt rafa su rahatlıkla gidemeyeceği için bulaşıklarınız yeterince temizlenmez.

Dolayısıyla her bölüme uygun bulaşıkları yerleştirirseniz, sonunda inci gibi dizilmiş bulaşıklarla kendinizle övünebilirsiniz!

Nasıl yerleştirmeli?

Standart makinelerde bulaşık sepeti alt ve üst olmak üzere iki adettir ve tasarımları tamamen makineyi daha etkili kullanabilmenize yöneliktir. Eğer birkaç noktaya dikkat ederseniz bulaşıklarınız daha temiz olacağı gibi daha çok bulaşığı da bir arada yıkayabilirsiniz.

Bulaşık yerleştirme ipuçları;

-Tencere, tava, kase ve tabaklar alt rafa, daha küçük ölçekli kaseler ve bardaklar üst rafa yerleştirilir. Büyük parçaları üst rafa yerleştirirseniz, su ve deterjan düzgün dağılmaz.

-Arjantin bira bardakları, şarap kadehleri gibi daha büyük ve geniş içki bardaklarını alt kata yerleştirin.

-Tabakların hepsi aynı yöne değil, iç kısımları birbirine bakacak şekilde yerleştirmeniz daha iyi olur.

-Kase gibi derinliğe sahip kapları ters olarak konumlandırın. Yani iç kısımları aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Daha etkili bir yıkama ve durulama için çok önemlidir.

-Kepçe, servis kaşığı gibi uzun saplı gereçleri iç kısmı aşağı bakacak şekilde yatay olarak yerleştirin. Sos kabı, cezve gibi uzun saplı gereçleri de bunların yanına yerleştirebilirsiniz.

-Çatal ve kaşıklar için günümüzde tüm bulaşık makinelerinde ayrı bir sepet vardır. O sepetin içine dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Uç kısımlarının yukarı bakması tavsiye edilir. Bıçaklar ise güvenlik nedeniyle kesici kısımları aşağıya bakacak şekilde koyabilirsiniz.

Bulaşıkları yerleştirdikten sonra yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum Tablet’i makinenizin deterjan gözüne koyun ve makinenizi çalıştırın. Unutmayın ki tertemiz bulaşıklar için doğru bulaşık yıkama deterjanı seçimi de çok önemlidir.