Camın Ardında

Clean Sparkling Dishes

Modern yaşam, camın icadı olmadan düşünülemezdi, ılıman iklimlerde sebze ve meyve yetiştirmemizi sağlayan camdan, güneş sistemimizin ötesini keşfetmemizi sağlayan teleskoplardaki cam lenslere kadar.

Camdan ilk çukur kaplar MÖ 1500 yılları civarında yapılmıştı ama cam üfleme yoluyla şeffaf cam yapma sanatı ancak MS 1. yüzyılda keşfedilebildi ve o zaman bile, Roma İmparatorluğunun çöküşüne kadar sıkı sıkıya korundu.

Cam nedir?

Cam amorf bir katıdır, yani sıvının birçok özelliğini taşıyan bir katıdır, bu da ona istenilen şeffaf niteliğini verir. Silika dahil bir dizi maddenin yaklaşık 1500 derecelik sıcaklıklara kadar ısıtılmasıyla yapılır. Sonra, eriyik cam aynı çubuğa dolanan mesir macunu gibi içi boş bir borunun sonuna dolanır. Bu, bir kalıp içine yerleştirilir ve sonra borudan hava üflenerek gereken şekle uyan bir cam baloncuğu oluşturulur.

Aşınma nedir?

Sıcak suya ve deterjana üst üste maruz kalmak maalesef camdaki mikroskobik molekülleri ortadan kaldırır. Bu durum yüzeyde delikler ve düzensiz pürüzler bırakır, bunlar ışığın doğrudan camdan geçmesinden çok etrafa dağılmasına neden olur. Böyle olunca da camlar mat ve buğulu görünür.

Nasıl önlenebilir?

Cam eşyalarınızın mükemmel ışıltısı kolayca korunabilir. İlk olarak bulaşık makinenizi doğru doldurmaya, hiçbir bardağın birbirine değmemesine dikkat edin. Bulaşık makinesi çalışırken içindeki parçalar hareket edecektir ve bardakların birbirine çarpması önlenmezse küçük çentikler ve çatlaklar meydana gelebilir. Yapabileceğiniz başka bir şey de bardaklarınızın buğulanmasını önleyen ve uzun vadede mükemmel temizlik sağlayan en iyi bulaşık makinesi deterjanını kullanmaktır.

Yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum Tablet bu aşındırıcı süreçle baş eder, onun camdaki molekülleri kaldırmasını engeller. Koruyucu bir kalkan olarak işlev gösteren, uzun süreli parıltıyı garanti eden patentli, eşsiz bir teknoloji kullanır. Yıkama sırasında cam eşyaların en yüksek risk altında olduğu belirli zamanlar vardır, o yüzden deterjanın parlaklık ve koruma gücünü koruma tuzuyla birleştirmek yararlıdır; bunlar aşınmanın yanı sıra kireç tortusu ve su benekleri gibi ışıltılı temizliği tehdit eden başka etmenleri de önleyecektir.