Elde Bulaşık Yıkamanın Dezavantajları

Bulaşıkları elde yıkamak epey zahmetli olabilir. Elde yıkama bulaşık makinesinden daha maliyetli olmasının yanı sıra kirli, hantal ve bazen riskli bir iştir! Elde bulaşık yıkarken düşünülmesi gerekenler için rehberimizde, köpüklerin ardından size göz kırpan şeyleri inceliyoruz.

1. Kızarmış, aşınmış eller

Elde yıkamanın bir dezavantajı, cildin kurumasına yol açmasıdır. Aşırı yıkama elleri kurutabilir veya aşırı ovalamadan kızarmalarına neden olabilir. İşinizin büyük bölümünü en az çabayla halletmek için en iyi bulaşık deterjanı Finish ile bulaşık makinesi kullanmak çok daha basittir. Lateks olmayan eldivenler de cildinizin kurumasına yol açabilir, bu eldivenler nemi emerek ellerinizde tebeşirle kaplanmış gibi bir his bırakabilir.

2. Kaybedilen zaman

Bulaşık makinesi hakkındaki en güzel şeylerden biri bulaşıkları yıkamak için gününüzden hiç vakit çalmamasıdır. Yediğinizi içtiğinizi bitirin, tabaklarınızı ve çatak bıçaklarınızı bulaşık makinesine koyun ve kapağını kapatın. Bulaşık makineniz dolduğunda çalıştırma zamanı gelmiş demektir, geceden çalıştırın ve ertesi gün boşaltın. Elde yıkamada böyle olmaz; her tencere, her tava ve her bardak kendi temizlik zamanına gerek duyar.

3. Çatal bıçak yıkama

Bulaşık makinesi ve elde yıkama arasındaki en büyük fark, çatak bıçaklardır. Bir süngerle ve yıkamayla bıçaktaki veya kaşıktaki kirlerin büyük bölümünü temizleyebilirsiniz ama çatalı derinlemesine temizlemek zor olabilir. Dahası, her parçanın tek tek yıkanması kısa bir işi çok daha uzatır.

4. Keskin bıçaklar

Bıçaklarınızın keskin kalmasını istiyorsanız büyük parça bulaşıkları kısmen elde yıkayabilirsiniz. Ne var ki özellikle keskin bıçaklar yüzünden eliniz kesilebilir. Bu sorundan kaçınmak isteyenler için modern çamaşır makineleri yıkama sırasında bıçaklarınızı ayrı tutan bölmeler bulundurur.

Mola vermekten çekinmeyin. Her şeyi bulaşık makinesine koyarak ve Finish’in yıkamayı halletmesine izin vererek zamandan ve efordan tasarruf yapabilir ve ellerinizin bakımını yapabilirsiniz.