Yemek Artıkları: Yıkaması En Zor Olan Yiyecekler

Birçok yıkamada, diğer bulaşıklardan daha zor temizlenen her zaman birkaç tabak, tencere ve tava çıkar. Yapış yapış yiyecekle, kurumuş veya fırınlanmış yiyecekler en büyük sorunları yaratabilir, o yüzden dışarıda yıkamadan uzun süre bıraktığınızda dikkat etmeniz gereken yiyecek türlerini bilmeniz yararlı olacaktır. Bu yiyeceklerin tabaklarınıza kalıcı olarak karışmaması için onları en iyi bulaşık deterjanı ile bulaşık makinesinde hemen yıkayın. Finish varken endişeye gerek yok.

Yağ/Şeker Tabakası

Eğer yağlı veya şekerli bir kalıntı bırakan bir öğüne giriştiyseniz o zaman bulaşıkların temizlenmesi çok daha zor olabilir. Kurumuş şekerler çok inatçı olabilir ve uzun süre suda bırakmayı gerektirebilir ama Finish Quantum tablet ön yıkama işlevi görür, yani bulaşıklarınızı doğrudan bulaşık makinesine yerleştirebilirsiniz.

Kuruyanlar

Tahıllar ve diğer kurumuş yiyecekler yemeyi bitirdiğiniz anda bir sorun haline gelebilir çünkü geriye kalanlar (kuruduğunda) tabağınıza yapışacak. Sonra sıcak bir yıkama veya uzun süre suda bekletme olmaksızın temizlik zor olacak. Bulaşığınızı makineye hemen koymayı planlamıyorsanız tabaklarınızı kullandıktan sonra durulayın. Buğday, arpa ve yağda yumurta çok hızlı kuruyabilir. Kururlarsa endişe etmeyin çünkü Finish bütün bunlarla ve diğer kurumuş artıklarla kolayca başa çıkabilir.

Fırınlananlar

Elde yıkaması zorlaşan sadece tabaklarınız değildir; fırın tavası, fırın tepsisi ve fırında kullanılabilen diğer kaplar da (hazırlanışına bağlı olarak) pişirilen et veya sebzelerin kalıntısına maruz kalabilir. Örneğin domatesler uzun süre pişirildikten sonra tepsiye yapışmayı çok sever. Bulaşık makinesi olmasaydı bu tür lekeleri çıkarmak epey zahmetli olacaktı.

Yanmışlar

Tabaktaki veya tenceredeki yanmış yiyecekler harap edici olabilir ama onları tamamen umutsuz bir şekilde bırakmamalısınız. Önce tabağı çok sıcak suda bekletin, bütün siyah lekelerin suyla kaplandığından emin olun. Listedeki her şeyde olduğu gibi burada da hızlı davranıp bulaşıkları hemen makinede Finish kullanarak yıkayın. Süt ve peynir buradaki baş suçlular, o yüzden süt ürünleri yönünden zengin bir öğün hazırlarken gözünüz onun üstüne olsun.

Kupa ve Fincan Lekeleri

Temizlemesi zor olan sadece katı yiyecekler değildir; çayı da (zamanla) çıkarmak zorlaşabilir. Bu, çaydaki taninlere bağlıdır; tanin derinin tabaklanmasında da kullanılan has bir boyadır. Lekeleri çıkarmak için çeşitli yöntemler olsa da en iyi yöntem bulaşık makinesinin gücüne başvurmaktır. Bu lekeler kupa ve fincanın üzerinde kurumuş gibi görünse bile Finish Quantum’daki aktif maddeler bunları parçalar ve bulaşıklarınızı ışıl ışıl yapar.

Dibi Tutmuş Tencere 

Değer verdiğiniz kişilere mutfakta özenle hazırladığınız yemek ve tatlıları, pişirdiğiniz esnada kimi zaman dalgınlıkla ocakta unutabilirsiniz. Böyle durumlarda pişirdiğiniz yiyecekler aşırı sıcak yüzünden tencereye ve benzeri pişirme kabına yapışarak zor çıkarılan lekelerin meydana gelmesine sebep olur. Peki, yanmış bulaşıklar nasıl temizlenir?

Ev hanımlarının en çok şikayet ettiği konular içerisinde yer alan dibi tutmuş bulaşık sorunu, yanmış tencere ve yanmış çaydanlık gibi mutfak gereçlerinin temizliği, zor gibi görünse de; işin püf noktasını bildiğiniz takdirde son derece kolaydır. Bu yazıyla geleneksel temizleme yöntemlerinin yanı sıra, Finish’in sizlere sunduğu birbirinden yetenekli bulaşık makinesi tabletlerinin “Dibi Tutmuş Tencere Nasıl Temizlenir?” sorusuna çözüm olduğunu göreceksiniz.

Dibi Tutmuş Tencere Temizliği

Beklemediğiniz anda ortaya çıkan bu büyük sorun, sizi sıklıkla kullandığınız tencere ve benzeri mutfak eşyalarından mahrum bırakabilir. Bunun önüne geçmek için uygulayabileceğiniz geleneksel temizlik yöntemleri vardır. Dibi tutmuş tencere temizliği için yapmanız gereken basit birkaç işlem vardır. Mutfaklarda bulunan karbonat, bu temizlik yöntemlerinin ilki olarak değerlendirilebilir. Tencerenizin dibine yapışan yemek artıklarını spatula ve benzeri ürünlerle hafifçe sıyırın. Bu artıkların üzerine bol miktarda karbonat serptikten sonra tencereye,yemek artıklarının üzerini geçecek oranda sıcak su ekleyin. Varsa, tencerenizin kapağını kapattıktan sonra birkaç saat tencerenizi bu şekilde bekletin. İşlemleri tamamlamanızın akabinde, kolayca çıkan yemek artıklarını yine bir spatula yardımıyla temizleyin. Tencerenizi bulaşık makinenize yerleştirip eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha önce dibi tuttuğu için kullanamadığınız diğer mutfak gereçlerini de bu yöntemle kirlerinden arındırabilir, mutfak bütçenize büyük katkılarda bulunabilirsiniz.

Dibi Tutmuş Tencere Nasıl Temizlenir?

En son teknolojik imkanlar kullanılarak ortaya çıkarılan Finish bulaşık makinesi tabletleri, dibi tutan mutfak gereçlerinin temizlenmesinde etkili rol oynar. Konuklarınıza hazırladığınız yemeklerden sonra, pişirildiği kabın dip kısımlarında kalarak yüksek sıcaklık yüzünden katman haline gelen yemek kalıntılarını, kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu noktada atmanız gereken ilk adım; dibi tutan bulaşık içine bir miktar su eklemektir. Ardından suyun içine Finish bulaşık tabletlerinden bir adet ya da Finish toz ürünlerinden iki yemek kaşığı kadar ekleyin. Bulaşığınızı ocakta 10-15 dakika süreyle kaynattıktan sonra birkaç saat bekletin. Finish’in etkili yapısı sayesinde kendiliğinden çözünen yemek kalıntılarını, bir spatula yardımıyla tamamen temizledikten sonra mutfak gerecinizi çalkalayarak bulaşık makinenize yerleştirin. Aynı işlemi yanmış tencere ve yanmış çaydanlık gibi ürünlerde de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Finish, kalıntılar üzerindeki etkili yapısını, bulaşık makinenize yerleştireceğiniz diğer bulaşıklarınızda da gösterir. Her iki senaryoda, bulaşık makinenizde Finish bulaşık makinesi deterjanlarını kullanarak en etkili sonucu alabilir, kullandığınız mutfak gereçlerini korurken aynı zamanda arzu ettiğiniz temizliğe kavuşturabilirsiniz.

Döküm Tava

En sağlıklı yemek pişirme ürünlerinden biri olan döküm tava ve döküm tencereler ile harika ve lezzetli yemekler pişirmenin keyfini en iyi şekilde çıkarmak ve tavanızı yıllarca paslanmadan kullanmak için yapabileceklerinizi hemen şimdi bizden dinleyin.

Asırlardır mutfaklarda kullanılan döküm demir pişirme ürünleri, gelişen teknoloji ile çok daha hafif ve kullanışlı hale getirilmesi sayesinde günümüzde de mutfakların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Döküm tava ve döküm tencere; daha kısa sürede ısınabilmeleri, ısıyı eşit şekilde yayabilmeleri ve mikrop tutmama özellikleri sayesinde, lezzetli ve sağlıklı yemekler pişirmenize olanak tanıyor. Döküm tava ve döküm tencere, düşük ısılarda bile iyi pişirmeleri nedeniyle yemeğin ideal bir kıvamda pişmesini sağlıyor. Döküm tavada pişen etler etinizin daha yumuşak ve sulu kalmasına yardımcı olurken, zeytinyağlı yemeklerin düşük ısılarda bile kısa sürede sağlıkla pişmesini sağlıyor. Lezzet ve vitamin kaybı yaşanmasını önlüyor.

Yemeklerin lezzetine ve damak tadına önem verenlerin tercihi olduğu kadar, sağlığına dikkat edenlerin de tercihi olan döküm tava, temizlenirken aynı özeni sizden bekliyor. Kanserojen madde içermeyen bu sağlıklı ürünü kullandıktan sonra temizlemek ve muhteşem sonuçlar almak için her zamanki gibi, üreticinizin tavsiyelerini dikkate almanız, ürününüzü uzun yıllar sorunsuz kullanmanızı sağlıyor.

Döküm Tava Kullanmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döküm tava ve döküm tencere tüm ocak tiplerinde kolaylıkla kullanılabildiği için oldukça da pratik olma özelliği taşıyor. Ancak döküm tavanız veya tencereniz emaye kaplama değil ise kullanmaya başlamadan önce birazdan okuyacağınız basit işlemi yapmanız gerekiyor. “Seasoning” adı verilen bu işlemi yapmak için önce tavanızı ılık su ve deterjan ile elinizde yıkıyorsunuz. Sonrasında bir bez yardımı ile hafifçe yağlayıp fırında ısıtmaya başlıyorsunuz. Bir ya da bir buçuk saat ısıttıktan sonra fırından çıkararak soğumasını bekliyorsunuz. Paslanmayı önleyen bu işlem sayesinde tavanızı kaplamış ve dayanıklılığını arttırmayı sağlamış oluyorsunuz. Bu işlemi emaye kaplı tavanıza ya da tencerenize de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Döküm Tava Nasıl Temizlenir?

Döküm tava temizliği yaparken, tavanızı henüz kullandıysanız önce soğumasını beklemeniz gerekiyor. Sıcakken soğuk suya sokmak tavanızın zedelenmesine neden olabildiğinden, her zaman önce tavanın soğumasını beklememiz döküm tava temizliği için ideal bir başlangıç oluyor. Soğuma gerçekleştikten sonra döküm tavanızda kalan artıkları bir bez veya tahta kaşık yardımı ile temizliyorsunuz. Eğer tavanızda kalan kalıntılar çıkmıyorsa, biraz sıcak su ekliyor ve daha çabuk çözülmesini sağlamak için içine 1 damla kadar Finish Hepsi Bir Arada Jel koyuyorsunuz. Finish Hepsi Bir Arada Jel sayesinde kalıntıların çıkmasını hızlandırmış oluyorsunuz. Biraz bekledikten sonra tavanızı mutfak süngerinin yumuşak tarafı ile ılık su altında temizleyebilirsiniz. Son olarak ise tavanızı kurutmanız gerekiyor. Tavanızın paslanmaması için kurulanması büyük önem taşıyor. Döküm tavanızı temiz bir bez veya kağıt havlu ile sildikten sonra ocağın veya fırının içerisine koyarak ısınmasını ve kurumasını sağlayabilirsiniz.

"Döküm tava nasıl temizlenir?" sorusunun yanıtı Finish ürünleriyle çok daha kolay ve pratik!

Kireç Nasıl Temizlenir? 

Bulaşık makinesi kireci, hem bulaşık makinesinin ömrünü azaltan hem de bulaşıkların iyi temizlenmemesine neden olan bir sorundur. Kireç oluşumunun nedeni şebeke suyudur. Makineye giren şebeke suyundaki kireç, makinenin önemli bölgelerinin kireçlenmesine sebebiyet verir.

Biriken bulaşık makinesi kireci düzenli olarak çözülmeli yani temizlenmelidir. Enerji kaybını ortadan kaldırmak, kireç birikintilerinin sağlığınıza zarar vermesini engellemek ve makinedeki olası tıkanıklıkların önüne geçmek için kireç çözücü ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, asıl önemli olan, makinede düzenli şekilde kireç önleyici bulaşık tuzu kullanarak bu gibi sorunların oluşumuna sebebiyet vermemektir.

Su sertliğinin yüksek olması, yüksek miktarda kirecin oluşmasına neden olur. Finish Makine Temizleyici ile makinenizin işleyişinde önem taşıyan filtre, gider ve su pervanesi gibi önemli parçaları temizleyebilirsiniz. Bu ürün, birikmiş kirecin, yağın çıkarılmasını ve makinede detaylı temizlik yapılmasını olanaklı kılar. Makinenizde kireç oluşumunu önlemek için de Finish Bulaşık Tuzu kullanabilirsiniz. "Kireç nasıl temizlenir?" sorununa Finish ile çözüm bulabilirsiniz. Bulaşık makinesi için özel üretilmiş tuz dışında; limon tuzu, kaya tuzu kullanmanın makinenizin önemli parçalarına zarar vereceğini unutmamalısınız.

Bulaşık Tuzu Ne İşe Yarar?

"Bulaşık tuzu ne işe yarar?" konusunun yeterince bilinmemesi ve araştırılmaması makinelerin ömrünü kısaltan ve yıkamalardan etkin sonuç alınamamasına neden olan unsurlardan biridir. Makineye giren şebeke suyunun içerisinde kalsiyum ve magnezyum maddelerinin yüksek olması, suyun sert olmasına neden olur. Makinenizde kullandığınız özel makine tuzu çözünerek, içeriğindeki sodyum klorürün magnezyum ve kalsiyum maddelerinin yerini almasını sağlar. Böylelikle, makinenin önemli parçaları üzerinde birikerek, performansını etkileyebilecek kireç oluşumu önlenmiş olur. Makinenin alt kısmındaki bölüme koyarak kullandığınız, granüllerden oluşan kireç önleyici bulaşık tuzu bulaşıklarınızla temas etmez. Bu açıdan kullanımı güvenlidir.

Kireç Temizleme ve Önleme Aşamalarında Diğer Detaylar

Bulaşık tuzundan etkin sonuç almak için makinenin tuz haznesinin hep dolu olmasına dikkat etmek gerekir. Makinede tuz azaldığında ikaz lambası yanar. Kullandığınız şebeke suyunun sertlik derecesine göre makinenin tuz yedeklemesini düzenli ve sık aralıklarla yapmanız gerekebilir. Sadece bulaşık makinesi için üretilmiş ürünler dışında, kimyasal olmadığı için tercih edilen ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Yukarıda da belirtildiği üzere, makine tuzu yerine limon tuzu veya kaya tuzu kullanmak; özel makine parlatıcısı yerine sirke kullanmak makinenizin plastik aksamlarını eriterek, zarar verir. Aynı şekilde, bulaşıklarınızın parlaklığını kaybetmesine neden olur.

Kireç önleme ve kireç temizliğinde Finish ürünlerinden yararlanmak; hem bulaşık makinenizin ömrünü uzatacak hem de tabak, kase, bardak ve çatal – bıçaklarınızın zarar görmemesini ve parlak olmasını sağlayacaktır.