Yiyecekler Neden Yapışır

Kahvaltı hazırlıyorsunuz.

Taze yumurtalarınızı kırıp onları biraz süt, bir tutam tuz, biber ve tabi ki kendi gizli malzemenizle kusursuz bir şekilde çırptınız. Onları, yeterince çırptıktan sonra önceden ısıttığınız tavaya döktünüz. Beyazlar sarımsı karışımın içerisine dağılmaya başlarken tavaya döktüğünüz karışımı yavaşça karıştırıyor ve dikkatlice izliyorsunuz.

Ve telefon çalar.

Bir kez sesin kaynağına doğru dönüyorsunuz ve bir kez daha çalıyor. Arayanın kim olduğunu merak ediyorsunuz, ancak yumurtaların daha önemli olduğuna karar verdiniz. Yeniden ocağa doğru döndünüz ancak çok geç, ikinci dikkat dağılması yumurtalarınızın tavaya ayrılmaz biçimde yapışmasına neden oldu. Kahvaltınız mahvoldu.

Yemeğin yapışmasına neden olan nedir?

Yumurtanızın veya diğer gıdaların tavaya yapışması aslında karmaşık bir kimyasal tepkimedir. Yiyecekteki proteinler, yemeğinizin metal yüzeydeki mikroskobik tümseklere ve çukurlara tutunmasını sağlayan güçlü bağlar oluşturmak için tavanın metaliyle reaksiyona girer. Bu aslında yiyeceklerin aşırı sıcak olmasının bir yan etkisi değil, bunun tam tersidir. Yiyecek yeterli sıcaklığa ulaştığında, metal dışındaki bir şeyle reaksiyona girmeye başlayacaktır, yani bu da yiyeceğinizin metale yapışmayacağı anlamına gelir.

Yemek pişirirken tencerede zeytinyağı gibi bir yağ kullandığınızda sıvı, metaldeki bu mikroskobik çukurlara dolar ve yağ ısınırken metal ile reaksiyona girer, böylece yiyecekleri tavaya koyduğunuzda yiyecekle reaksiyona girecek ve yapışmaya neden olacak az sayıda metal atomu bulunur.

Hangi Tür Yiyecekler Yapışır?

Metal ile bu bağları oluşturmada en etkili maddeler proteinler olduklarından, en çok protein açısından zengin gıdalarda yapışma sorunu yaşayabilirsiniz. Tüm gıdalar gözetimsiz bırakıldığında veya hala soğukken çok sıcak bir tavaya döküldüklerinde yapışma potansiyeline sahiptirler, ancak en fazla dikkat gerektirenler yumurta, peynir, balık ve et gibi yüksek proteinli yiyeceklerdir.

Dibi tutan bulaşıklar nasıl temizlenir?

Tencerenizin dibi tutmuşsa, endişelenmenize veya tencereyi ıslatmanıza gerek yok. Yeni ve güçlendirilmiş Finish Quantum ve Finish Hepsi Bir Arada Max bulaşık makinesi tabletleri içerisinde bulunan Powerball, ön yıkama işlevini kendiliğinden yapar. Bu, karmaşık proteinleri ve metal ile oluşan bağları parçalayarak, yanmış ya da kurumuş yemek artıklarını çıkarmanıza yardımcı olur. Zorlu lekelerin tek seferde üstesinden gelerek mükemmel temizlik ve parlaklık sunar.