Skip to main content

Bulaşık makinenizi nasıl kendiniz kurabilirsiniz?

Bulaşık makinenizi nasıl kendiniz kurabilirsiniz?

Mutfak dolaplarınızı değiştirmekten basit bir su tesisatı tamirine, bulaşık makinenizi kendiniz kurmak zannettiğinizden çok daha kolay olabilir. Bir bulaşık makinesi satın almak mutfağınızın yenilenmesi için yapabileceğiniz en basit şeylerden biridir.

 

Her bulaşık makinesinin kurulumu farklı adımların takip edilmesini ve başkaca ekipmanın kullanılmasını gerektirebilir; bu sebeple mutlaka ilgili Bulaşık makinesi üreticisinin makine ile birlikte gelen talimatlarını okuyun ve herhangi bir şüpheye düşerseniz bir elektrik ya da su tesisatçısına yahut üretici firmaya danışın. Aşağıdaki bilgiler sadece öneri niteliğinde olup herhangi bir makinenin kullanım veya kurulum talimatı yerine geçmemektedir.

 

Bulaşık makinenizi kendiniz kurmaya hazırlanırken:

• Bulaşık makinesinin nereye koyulacağına karar verin ve koymak istediğiniz yere sığacağından emin olun! İnce bulaşık makineleri için sadece 45 cm genişliğinde (bir kurulama bezi büyüklüğünde) bir alan yeterlidir.

• Genellikle su ve tahliye boruları burada bulunduğundan, bulaşık makinesi için en ideal yerlerden biri lavabonun yanıdır. Eğer sizin mutfağınızda durum böyle değilse paniklemeyin, bu durumda makinenin kurulumu için su ve tahliye borusundan uzatma hattı çekilmesi gerekecektir.

• Makineyi nereye koyarsanız koyun, zeminin kesinlikle düz olduğundan emin olun. Aksi halde eğimli bir yüzeyde bulaşık makineniz doluyken devrilme riski oluşabilir. Tüm beyaz eşyalar ve mobilyalarda olduğu gibi bulaşık makinenizin emniyetli bir şekilde yerleştirilmiş olduğundan emin olun.

• Bulaşık makineniz evinize teslim edilirken makinenizin her tarafına iyice bir göz atın. Herhangi bir çizik ya da vuruk olup olmadığına bakın ve kurulum için gereken donanımların makineyle beraber teslim edildiğinden emin olun.

• Yeni bir makinenin kurulumu öncesinde tüm besleme hortumları ve bağlantı parçalarının boyutlarını kontrol edin.

• Bulaşık makinesine yer açmak için eğer mevcut bir beyaz eşyayı yerinden çıkartıyorsanız, herhangi bir mutfak gerecini bağlamadan ya da bağlantısını sökmeden önce ilk yapmanız gereken şey suyu ana vanadan kapatmak olmalıdır. Eski bir bulaşık makinesini yerinden çıkartmadan önce elektrik sigortasını kapatın.

• Mevcut bir bulaşık makinesini yerinden çıkartırken makineden su sızması durumuna karşı hazırlıklı olmalısınız. Borularda ve hortumlarda kalan suyu boşaltmak için eski bir havlu ve yassı bir kap kullanabilirsiniz.

 

Bulaşık makinenizin kurulumu için gerekenler:

 

• Güç kaynağı

• Su kaynağı (mavi su girişi hortumu soğuk su, kırmızı su giriş hortumu ise sıcak su içindir)

• Tahliye ve su borusu veya lavabo gideri

• Aletler: tornavida, sonum anahtarı, pense, demir testeresi, su terazisi

• Diğer malzemeler: vidalar, baskı bilezikleri, izolasyon bandı, kova, hava hortumu

 

Bulaşık makinesinin kurulumu ne kadar sürer?

Bir saat ila yarım gün arasında değişebilir. Tahliye borusu ve su giderinden uzaklığınıza ve besleme hatlarının bağlı olup olmadığına bağlıdır.

 

Aşağıda belirtilen adımlar besleme ve gider boruları daha önce takılmış mutfaklar içindir. Eğer mutfağınızda besleme ve gider boruları (su/tahliye) yoksa, bulaşık makinesi kurulumu su tesisatı konusunda belli ölçüde uzmanlık gerektirebilir. Bu durumda teslimatla beraber kurulumu da ücretsiz gerçekleştiren bayilere bakmanız önerilir, çünkü bu size hem vakitten hem de paradan tasarruf sağlayabilir (hüküm ve şartları kontrol edebilirsiniz).

 

Bulaşık makinesi kurulumu: 3 Kolay Adım

1. Adım: Güç kaynağınızı bağlayın

 

Bulaşık makinesinin güç kablosunun prize yetişmesi gerekir. Kurulum tamamlanana dek gücü açmayın.

 

2. Adım: Su kaynağınızı bağlayın

 

Bu boru, lavabonun altında bulunur. Öncelikle suyu ana vanadan kapatın ve bulaşık makinesinin soğuk su hortumunun bir ucunu su borusuna takın. Bunu yapmak için Y şeklinde bir bağlantı elemanı veya kendinden kılavuzlu bir vida kullanmanız gerekebilir.

 

Hortumun diğer ucunu bulaşık makinesinin arkasına takın ve herhangi bir sızıntı olmadığından emin olmak için suyu ana vanadan açın.

 

3. Adım: Bulaşık makinesini tahliye borusuna bağlayın

 

Bulaşık makinesinin tahliye hortumunu makinenin arkasından tahliye borusuna ulaşacak şekilde takın. Bu boru muhtemelen çamaşır makinenizin gideri için de kullanılan tahliye borusudur.

 

Eğer böyle bir boru mevcut değilse, tahliye hortumunu uygun bir bağlantı elemanı ya da musluk tapası kullanarak lavabo giderine bağlayın.

 

Bağlantılar sıkı ve emniyetli bir hale getirildiği zaman, bulaşık makinesini dikkatli bir şekilde iterek yerine yerleştirin ve mutfak dolaplarıyla bir hizada durması için altındaki ayakları ayarlayın.

 

Son olarak, gücü açın ve kullanmadan önce mutlaka makinenin kullanım talimatlarını okuyun.

 

Baştan Aşağı Yenilenen Mutfaklar - bulaşık makineniz için en doğru yeri seçmek

Çamaşır makinesinin aksine, bulaşık makinesi yalnızca mutfağa koyulmalıdır. Eğer bir mutfak dolabının yerine ve ana soğuk su borusunun yanına koyulacaksa, çoğu zaman tek yapılması gereken dolap kapağını ve rafları sökmek ve makineyi su tesisatına bağlamaktır. Eğer bulaşık makinesini çamaşır makinenizin yanına koyabilirseniz, kirli su için tahliye borusu zaten orada olacaktır.

 

Eğer mutfağınız küçükse, bulaşık makinenizin kapağı açıldığında çekmecelerin ya da dolapların açılmasına engel olmayacak şekilde bir yer seçmeye dikkat edebilirsiniz.

 

Eğer bulaşık makineniz için mutfakta yer yoksa, varsa çamaşır makinesini mutfağın dışına almayı düşünebilirsiniz. Örneğin, merdiven altına ya da bir hizmet alanına koyup evinizde en çok çalışan diğer beyaz eşyaya, bulaşık makinenize yer açabilirsiniz.

 

Her şekil ve boyuttaki mutfaklar için bulaşık makineleri

Büyük boyutlu bulaşık makinelerinin içerisinde genelde 14 kişilik bir servis takımı barındırabilecek alan bulunur ve 60 cm genişliğindeki bir mutfak dolabına ya da boşluğa sığabilir. Eğer mutfağınızda 60 cm genişliğinde herhangi bir dolap veya boşluk yoksa, bu durumda ince bir bulaşık makinesi almayı düşünebilirsiniz. İnce bulaşık makineleri içerisinde genelde 10 kişilik bir servis takımı alabilecek kadar alan bulunur ve sadece 45 cm genişliğindeki bir mutfak dolabına ya da boşluğa sığabilir.

 

Alternatif olarak, son derece kullanışlı tezgah üstü bulaşık makinelerine de bir göz atabilirsiniz. Bu küçük modeller mutfak tezgâhınızın üzerinde durur ve küçük mutfaklar için idealdir. Bir bağlantı vasıtasıyla suyu musluktan alırlar ve lavabo giderine boşaltırlar.

Tezgah üstü bulaşık makineleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.